Poczta Polska: Bieszczady i Krzywy Las na turystycznych znaczkach z kodami QR

Bieszczady Zachodnie i Krzywy Las to dwa kierunki turystyczne, które zostały wyróżnione na nowych znaczkach Poczty Polskiej emisji „Polska Zobacz Więcej”. Walory, uzupełnione o kod QR, stanowią niezwykłą kolekcję dedykowaną pasjonatom podróży i inspirują do odkrywania niezwykłego dziedzictwa przyrody naszego kraju.

Na pierwszym znaczku umieszczono malowniczy pejzaż Bieszczad, na którym rzeka San przeplata się wśród pasm Gór Otrytu. Drugi walor prezentuje zachwycający Krzywy Las, znany również jako powierzchniowy pomnik przyrody.

Znaczki posiadają dodatkową wartość w postaci kodu QR, który odsyła do obejrzenia unikalnych filmów promujących Nadleśnictwo Baligród i Krzywy Las w gminie Gryfino. Całość wydania uzupełniają dwie koperty FDC i okazjonalne datowniki, stanowiące prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów.

Bieszczady Zachodnie

Na zachodniej stronie Bieszczad rozpościera się obszar, który sięga od Przełęczy Użockiej (853 m n.p.m.) na wschodzie, aż po Przełęcz Łupkowską (640 m n.p.m.) na zachodzie. Większość tego obszaru znajduje się w Rezerwacie Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Charakterystyczne dla Bieszczad są długie, równoległe pasma górskie, rozciągające się z północnego zachodu na południowy wschód, których wysokość stopniowo wzrasta od zachodu ku wschodowi. Najwyższym szczytem Bieszczadów Zachodnich jest Tarnica (1346 m n.p.m.), a najbardziej wyróżniającym się jest Wielka Rawka (523 m nad przełęczą Beskid).

Krzywy Las

Krzywy Las w Nowym Czarnowie, przynależnym do Gminy Gryfino na Pomorzu Zachodnim, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc regionu. Na jego obszarze znajduje się 100 nietypowo ukształtowanych sosen. Geneza powstania tego lasu jest otoczona licznymi legendami, niewiele jest natomiast wzmianek potwierdzonych źródłami historycznymi, które w racjonalny sposób wyjaśniają jego tajemnicę. Bez względu na genezę powstania, miejsce to od lat przyciąga turystów jak magnes, skłaniając do poszukiwań odpowiedzi na pytanie – skąd wzięły się krzywe sosny?

Emisje serii „Polska Zobacz Więcej”

W 2022 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu dwa znaczki emisji „Polska Zobacz Więcej” prezentujące niepowtarzalne renesansowe kamienice, ratusz Zamościa i bajkowy średniowieczny zamek Czocha. To w zamyśle Rocha Stefaniaka, autora grafik, forma promocji pięknych zakątków Polski i zachęta do podróży po naszym kraju. Na walorach znalazły się także kody QR, odsyłające do filmów reklamujących rodzime atrakcje. Edycja znaczków z 2020 r. przedstawiała Biebrzański Park Narodowy i GEOPARK Łuk Mużakowa. W 2018 r. emisję poświęcono wybrzeżu Bałtyku oraz komorze Weimar w Kopalni Soli „Wieliczka”.

O znaczkach:

autor projektu: Roch Stefaniak
liczba znaczków: 2
wartość: 4 zł
nakład: 120 000 szt. każdego
technika druku: offset
format znaczka: 51 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 8 znaczków
data obiegu: 5 czerwca 2023 r.