Z wizytą na Zamku Królewskim w Warszawie

Wystawa dzieł malarskich pędzla Michelangelo Merisi da Caravaggio

Redakcja Polish News, została zaproszona przez panią Annę pracownicę Zamku Królewskiego w Warszawie Rezydencję Krów Rzeczpospolitej, na szczególną wystawę poświęconą malarstwu między innymi Michelangelo Merisi da Caravaggio.

Kim był

Caravaggio przyszedł na świat 29 września 1571 roku w Mediolanie. Zmarł on natomiast dnia 18 lipca 1610 roku w Porto Ercole. Był to wybitny włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie.

Przede wszystkim duchowość

W swoich obrazach wyrzekł się on piękna ludzkiego ciała. Wielu malarzy z jego doby artystycznej, w której działał on właśnie, idealizowali wygląd człowieka. Prace Caravaggio w szczególny sposób dotykały rzeczy wzniosłych, wręcz duchowych. W celu ukazania wyjątkowego realizmu przekazywanych scen w swoim malarstwie, Caravaggio wprowadził ostry światłocień.

Psychologiczna treść

Malowidła Caravaggia cechuje rzadko spotykane u innych mistrzów pędzla, usystematyzowanie fizycznej formy przekazu i psychologicznej jego treści. Jego malarski styl, niejednokrotnie stał się wzorem dla malarzy epoki zdobnego baroku.

Pierwsze nauki

W latach 1584–1588, Caravaggio pobierał nauki u malarza Simona Peterzana w Mediolanie. Krótko po ukończeniu praktyki malarskiej, młody malarz odbył podróż do Wenecji. Tutaj właśnie, zapoznał się z dziełami mistrza Giorgionego, na którego pracach Caravaggio, jak mu często zarzucano zbytnio się wzorował. Nie mniej jednak, jego mistrzostwem, nawet i teraz w latach nam współczesnych, można się prawdziwie delektować.

Zamek Królewski w Warszawie, umożliwił Naszej Redakcji, skorzystanie z cennej wystawy zatytułowanej „Caravaggio i inni mistrzowie”. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego i Michelangelo Merisi da Caravaggio, przybliżyły nas Polaków do mistrzostwa przedstawionego w malarstwie włoskim.

Na ekspozycji można podziwiać „Chłopca gryzionego przez jaszczurkę” pędzla Michaleangelo Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, a także ponad czterdzieści płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w.

Ewa Michałowska -Walkiewicz