Odznaczenie dla Roberta G. Farisa

Faris

 

 

Faris Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył we wtorek Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP obywatelowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, Robertowi G. Farisowi, byłemu Prezesowi Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości.

 Robert G. Faris został uhonorowany za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej i wspieranie polskiej transformacji społeczno-ekonomicznej.

 – To dla mnie prawdziwy honor i prawdziwy zaszczyt móc podziękować w imieniu całej Polski, a taki jest przywilej prezydenta, za wielką przyjaźń i realne, rzeczywiste zasługi dla polski i dla przyjaźni polsko-amerykańskiej – powiedział prezydent podczas uroczystości.

– To było dawno temu, w 1989 roku , kiedy ważyły się losy Polski, losy Europy i losy wolności w tym  rejonie świata, gdy polska wolność stała się faktem, gdy wygraliśmy pierwsze nie w pełni jeszcze demokratyczne wybory w 1989 roku wiele krajów, wielu polityków nie wiedziało, co zrobić z polską wolnością – dodał

 

Prezydent podkreślił, że każdy gest zrozumienia, akceptacji, wsparcia naszej walki o wolność miał wtedy znaczenie szczególne. – Szczególne znaczenie miały gesty i poparcie ze strony USA które dla Polaków były są i będą zawsze synonimem wolności – zaznaczył.

To wtedy powstał projekt Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości – wspomniał prezydent – Funduszu, który miał ogromne znaczenie dla umocnienia zrozumienia w Polsce, że wolność to nie tylko wolność polityczna, ale to także społeczeństwo obywatelskie i wolność gospodarcza.

Wyraźnie wzruszony Robert G. Faris dziękował za odznaczenie i zaznaczył, że ma ono dla niego ogromne znaczenie.