Ogród

Historia o świętych miejscach

Ogród, był najbardziej ukochanym miejscem Napoleona Bonapartego. Mawiał on zawsze, że właśnie w takich miejscach potrafi on naprawdę odpocząć, gdyż są to „miejsca święte”. Ogród w zwyczajowym toku myślenia, oznacza miejsce przeznaczone do uprawy roślin. Jest to rzecz jasna miejsce wyjątkowe, dokąd w dniu 26 maja wybrała się Redakcja Polish News, uroczyście spędzając „Dzień Matki” w Atenach.

Ogród botaniczny

Wspomniany rodzaj ogrodu, urządzony jest jako siedlisko uprawy roślin określonego gatunku. Pierwszy ogród botaniczny założony został w 1333 roku w Wenecji. Pierwszy polski ogród botaniczny, tak zwany Królewski Ogród Roślin Pięknych założono w Grodnie, tuż obok Królewskiej Szkoły Lekarskiej. Mialo to miejsce w roku 1775.

Rozarium

Ten rodzaj ogrodu zwany potocznie „różanką”, jest miejscem do uprawy i ekspozycji różnych gatunków róż. Rozaria cechuje bogactwo kolorystyczne hodowanych tu roślin. Na Starym Kontynencie, tego rodzaju ogrody istniały od epoki wieków średnich. Rozpowszechniły się jednak na szeroką skalę w XIX stuleciu. Za jeden z pierwszych wyspecjalizowanych ogrodów różanych, uważany jest ogród założony przez pierwszą żonę Napoleona, panią Josephine de Beauharnais, której drugie imię brzmiało właśnie Róża. Napoleon upajał się widokiem tych kwiatów i całował je mawiając….że pachną tak jak jego Róża…. Żona Cesarza Francuzów, potrafiła zasadzić w swoim ogrodzie ponad 400 odmian tego gatunku kwiatów. Cały wiek XIX był jak na tamten czas okresem bardzo nowoczesnym, zatem wiele kawiarenek fundowano właśnie w rosariach.

Ogrody deszczowe

Ogród deszczowy, to kolejna forma aranżacji terenu roślinnego z wykorzystaniem wody. Ogrody deszczowe zbierają wodę z deszczu, a następnie stopniowo oddają ją do znajdującego się w tym ogrodzie ekosystemu. Dlatego też w takim ogrodzie znajduje się dużo kaskad wodnych, natrysków skalnych i fontann.

Redakcja Polish News miała okazję zobaczyć ogrody tak zwane donicowe, w których uprawiane są rośliny jedynie w donicach i tak zwanych kuwetach nakłuwanych. Są one wkopywane w ziemię i nie tylko rośliny ale też i wspomniane donice, stanowią ozdobę takiego miejsca z żywą naturą.

Ewa Michałowska- Walkiewicz