Osada Rydno

Osada Rydno

Polish News na pikniku archeologicznym

Po raz kolejny Redakcja Polish News, uczestniczyła w świętokrzyskim pikniku archeologicznym, pod nazwą Rydno. Był on zorganizowany w Skarżysku- Kamiennej, w dzielnicy Rejów. Czekały tu na zwiedzających bardzo ciekawe prelekcje, pokazy, a nawet warsztaty dotyczące życia ludzi w epoce kamiennej.

Słuchając ciekawych opowieści

Neolit czyli jak wiemy młodsza epoka kamienia gładzonego, to ostatni okres epoki kamiennej, w której żył pradawny człowiek. Charakterystyczne cechy tego czasu, to rzecz jasna uprawa roślin i hodowla zwierząt. Sytuacja dotycząca życia ówczesnych ludzi, nazywa się „rewolucją neolityczną”, która jest przeciwna do koczowniczego trybu życia człowieka. W neolicie rozwijały się techniki obróbki kamienia, poprzez na przykład gładzenie jego powierzchni, wiercenie w nim otworów i tłuczenie. Słowo neolit (ang.Neolithic) zostało wprowadzone w 1865 roku przez Johna Lubbocka, aby oznaczyć nową pradziejową technikę wytwarzania narzędzi z kamienia, który był wszędzie dostępny.


Hodowla zwierząt

Postęp neolityczny był możliwy dzięki odkryciu sposobów poznania rozwoju zwierząt i ich hodowli, pod tak zwaną kontrolą ludzką. Poznano też wtedy i stosowano uprawę roślin takich jak groch, proso, jęczmień, soczewica i żyto. Najstarsze znaleziska osad, w których uprawiano na przykład wspomniane gatunki żyta, datowane są na rok 8350 p.n.e. Pod koniec neolitu, wprowadza się zastosowanie orki „sprzężnej” z użyciem tak zwanego „jarzma” na dwa byki. Na początku stosowania hodowli zwierząt gospodarskich, ograniczano się jedynie do kóz i owiec. Z biegiem czasu jednak, udomowiono dzikie świnie i bydło rogate.

Ceramika

Pojawiły się też w owym czasie stałe osady z ich wyposażeniem na przykład w ceramikę. Odkryte w świętokrzyskich Bronocicach, naczynia gliniane, datuje się na lata 3491 – 3060 p.n.e. Na nich to wyryto dawny pojazd, uznany jako pierwocina tego typu ówczesnych wozów na kołach.


Redakcja Polish News dziękuje też za pokazanie metod rozpalania ognia oraz plecenia nici z pokrzywy.

Ewa Michałowska – Walkiewicz