Osada archeologiczna
Rezerwat Archeologiczny o nazwie Rydno, biegnie wzdłuż rzeki Kamiennej. Jest on rozciągnięty od północno-wschodniej części Skarżyska–Kamiennej, aż do Góry Św. Rocha niedaleko Wąchocka.
Podczas wykopalisk
Podczas rozlicznych wykopalisk archeologicznych, odkryto właśnie tutaj bardzo dużo krzemiennych przedmiotów. Były one oczywiście wykonane przez pradawnych ludzi zamieszkujących ten obszar. Ludzie ci byli przedstawicielami kultury mustierskiej. Ze względu na to, iż w tamtym okresie klimat się bardzo ochłodził, te kultury ludzkie zniknęły z zajmowanego dotąd przez siebie terenu. Gdy z biegiem lat klimat dostatecznie się ocieplił, ludy kultury mustierskiej pojawiły się ponownie we wcześniej wspomnianym miejscu. Ludzie ci zazwyczaj trudnili się zbieractwem i łowiectwem. Ich domami były proste szałasy zbudowane z lekkich listewek i gałęzi.
Liczne ślady
Na terenie wspomnianego rezerwatu, archeolodzy odkryli liczne ślady działalności ludzkiej. Były to artefakty w postaci spinek, łupek hematytowych i wszelkiego rodzaju klamer krzemiennych i grotów strzał. Do ich wykonania użyto tak zwanego krzemienia czekoladowego. Ludzie ci z biegiem lat trudnili się polowaniem, rybołówstwem, łowiectwem i zbieractwem.
Inne artefakty
Inne znaleziska świadczą o różnych kontaktach wspomnianej ludności z innymi ludami innych kultur. Zachowały się bowiem w rezerwacie Rydno, rozmaite wykopaliska używane przez kultury neolityczne, noszące nazwę kultur amfor kulistych.
Redakcja Polish News, była zaproszona na rekonstrukcję ówczesnego życia człowieka, sprzed tysięcy lat.
Ewa Michałowska- Walkiewicz