Otwarcie ambasady Królestwa Arabii Saudyjskiej

 

W uroczystości otwarcia nowej placówki dyplomatycznej 4 maja w Warszawie wziął udział minister Grzegorz Schetyna oraz Jego Wysokość książę Khalid Bin Saud bin Khalid Al-Saud – wiceminister spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej.
– Nowa ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie została otwarta w 20 rocznicę odnowienia stosunków między naszymi krajami. Dzisiejsza uroczystość to kolejny namacalny dowód na przyjaźń polsko-saudyjską – powiedział minister Grzegorz Schetyna podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie.

Pragniemy nadać dwustronnym relacjom z Królestwem Arabii Saudyjskiej strategiczny charakter i osadzić je na systemowych rozwiązanych – powiedział wiceminister Leszek Soczewica podczas spotkania z księciem Khalidem Bin Saudem Bin Kahlidem Al Saudem. Obaj rozmówcy podkreślili konieczność dalszej aktywizacji dialogu politycznego, rozszerzania współpracy w sferze gospodarczej, bezpieczeństwa oraz współdziałania na forach międzynarodowych. Wskazali na wspólne podejście i determinację w walce ze zjawiskami terroryzmu, w tym zwłaszcza z tzw. Państwem Islamskim. Podczas rozmów wiele miejsce zajęła wymiana poglądów na tematy dotyczące spraw regionalnych, w szczególności Jemenu i Ukrainy.

W minionych dekadach polsko-saudyjskie stosunki odnotowują dynamiczny rozwój. Dialog polityczny prowadzony przez najwyższych przedstawicieli obu państw wpłynął znacząco na wzrost współpracy gospodarczej oraz relacje w sferze kultury i obronności. Wzajemne obroty handlowe w 2014 r. wyniosły 755 mln USD, z czego polski eksport stanowił ok. 695 mln USD. Na polskich uniwersytetach kształci się obecnie 800 saudyjskich studentów głównie na kierunkach medycznych i technicznych. Współpracę w sferze kultury rozszerzono w 2014r. min. o działalność polskiej misji archeologicznej w Królestwie Arabii Saudyjskiej.
Źródło: MSZ

http://ttg.com.pl