„Świat oczami młodych” to tytuł nowej emisji filatelistycznej Poczty Polskiej przedstawiającej nagrodzone prace młodych artystów, które zostały uwiecznione na trzech znaczkach pocztowych. To efekt drugiej edycji konkursu plastycznego zorganizowanego przez Pocztę Polską oraz Fundację Banku Ochrony Środowiska pod hasłem „Ratujemy klimat”.
Edycja filatelistyczna Poczty Polskiej zawiera trzy prace, które zdobyły największe uznanie komisji konkursu „Świat oczami młodych”, a tegorocznym hasłem było „Ratujemy klimat”. Każda z nich w nieszablonowy sposób pokazuje sposoby chronienia klimatu przed zagrożeniami cywilizacyjnymi. Autor projektu emisji, Roch Stefaniak na trzech znaczkach umieścił prace Oliwii Goli, Beniamina Czajkowskiego oraz Natalii Gąski – zwycięzców konkursu.
Seria „Świat oczami młodych” to nie tylko emisja filatelistyczna, ale także projekt edukacyjny, skierowany do młodzieży. – Nie narzucamy młodym twórcom, co ma się znaleźć na znaczkach. Przyświeca nam idea, aby pozwolić im stworzyć swój niepowtarzalny znaczek nawiązujący do ekologii. Dla Poczty Polskiej to ogromny zaszczyt, że współorganizowany przez nas konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem i możemy emitować takie małe dzieła sztuki. Wspieramy w ten sposób młodych artystów, ale też krzewimy wiedzę o ekologii – mówi wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Pierwsza edycja konkursu „Świat oczami młodych” odbyła się w 2017 r., pod hasłem „Czas na zdrowie”. Jury wyłoniło 3 prace, które zostały wydane w emisji filatelistycznej w nakładzie 100 tysięcy sztuk. W tym roku w ramach konkursu prawie 60 tysięcy uczniów w całej Polsce zostało objętych edukacją dotyczącą zmian klimatu i sposobów jego ochrony. Do pierwszego etapu konkursu zgłoszono 17 tysięcy prac plastycznych, spośród których niemal 2 tysiące wzięło udział w etapie ogólnopolskim. Tematykę konkursu wybrano z uwagi na zaplanowane na grudzień globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej (COP24), jakie odbędzie się w Polsce. Przedstawiciele rządów z niemal całego świata spotkają się, by wspólnie podyskutować o rozwiązaniach na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi.
– Pamiętajmy, że nie tylko działania na dużą skalę mają znaczenie. Każdy z nas może ratować klimat. Tego uczy się młodzież w naszym projekcie. Wybierajmy ekologiczny transport: komunikację miejską czy rower zamiast samochodu. Oszczędzajmy energię, segregujmy odpady, naprawiajmy zamiast wyrzucać, kupujmy produkty firm dbających o środowisko. Sadźmy drzewa – mówi Radosław Żuk, prezes zarządu Fundacji BOŚ.
Projekt został objęty patronatami Ministra Infrastruktury, Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Energii, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego.
O znaczku:
autor projektów znaczków: Roch Stefaniak
autorzy rysunków: Oliwia Gola, Beniamin Czajkowski, Natalia Gąska
liczba znaczków: 3
wartość: 2,60 zł
nakład: po 100 000 szt. każdego
technika druku: offset
format znaczków: 51 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 26 września 2018 r.
To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl