30 i 31 sierpnia odbyły się rocznicowe obchody wydarzeń z 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim z udziałem przedstawicieli Poczty Polskiej. Spółka wyemitowała na tę okazję znaczek upamiętniający „bitwę wokół Białego Krzyża” w tym mieście.
Maciej Jędrysik, autor grafiki znaczka „40. rocznica Gorzowskiego Sierpnia” umieścił kolorowy wizerunek wieży Katedry w Gorzowie Wielkopolskim, a w tle w konwencji czarno-białej zdjęcia tłumu protestujących ludzi i tyralierę oddziału Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). To symboliczne zestawienie, odzwierciedlająca przebieg wydarzeń. Znaczkowi towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) na której znalazło się zdjęcie z zatrzymania demonstrantów przez cywilnych milicjantów oraz cień katedry. W datowniku pokazano natomiast „biały krzyż” na tle muru gotyckiego – symbol spotkań i demonstracji, stojący przy katedrze.
– Jednym z celów filatelistyki jest promowanie osób, które w swoim codziennym życiu nie bały się zawalczyć o podstawowe prawa człowieka, za co często były szykanowane i więzione. Emisja „40. rocznica Gorzowskiego Sierpnia” jest hołdem oddawanym protestującym w 1982 r. mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego. Naszym zadaniem jest nie tylko pamiętać o takich chwilach, ale także przypominać jak trudno było zdobyć prawdziwą wolność. Znaczek jest też symbolicznym podziękowaniem za niezłomność, wierność ideałom i walkę z totalitaryzmem – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
31 sierpnia 1982 roku to data kojarząca się z ostatnim wielkim zrywem NSZZ Solidarność podczas stanu wojennego. Fala demonstracji antyreżimowych przetoczyła się przez cały kraj, do zamieszek i walk doszło w wielu miastach. W Gorzowie Wielkopolskim protesty społeczne i narodowe zaczęły się Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a przerodziły w wielotysięczny protest mieszkańców przeciw rządom komunistycznej junty wojskowej Wojciecha Jaruzelskiego oraz zawieszeniu działalności NSZZ „Solidarność”. Wielu historyków uznaje, że było to największe wystąpienie mieszkańców miasta po 1945 roku, największe także w skali całej Ziemi Lubuskiej, znane potocznie, jako bitwa wokół białego krzyża.
Podczas uroczystych obchodów odprawiono mszęświętą i złożonokwiaty pod Białym Krzyżem Solidarności.
O znaczku
autorka projektu: Maciej Jędrysik
liczba znaczków: 1
wartość: EKONOMICZNY M
nakład: 1 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 30 sierpnia 2022 r.
W poniedziałek 31 sierpnia br. Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „ 40-lecie NSZZ „Solidarność”. Walor w nakładzie 1 miliona sztuk upamiętnia założenie organizacji symbolizującej opór antykomunistyczny w Polsce i na świecie. Koperta- 40 SOLIDARNOŚC Autor projektu, […]
MATKA BOŻA BOŁSZOWICKA– koperta W poniedziałek, 31 maja br., Poczta Polska wprowadza do obiegu kolejne znaczki z serii „Madonny Kresowe”. 4 walory, w nakładzie po 117 tysięcy sztuk każdy, trafią do placówek pocztowych w całym kraju i będą przypominać o poświęceniu […]
Polscy rolnicy znów mają problemy! Szanowni Państwo, tydzień temu mec. Magdalena Majkowska napisała do Państwa na temat brutalnej pacyfikacji protestów rolników w Warszawie. Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej sama brała udział w tych demonstracjach, by kilka […]
Polishnew.com "America's leading Polish Bilingual Protal since 1997, promoting Polish-American culture, heritage, and uniting Polish communities around the globe."