Pierwszy raz w historii uczczono pamięć bohaterskich Obrońców Poczty Polskiej specjalną iluminacją historycznego budynku gdańskiej placówki. 1 września br. przypadała 81. rocznica Obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, które pocztowcy z dumą od lat upamiętniają.
Poczta Polska oświetliła budynek Urzędu Pocztowego Gdańsk 1 symboliczną biało-czerwoną flagą. Dodatkowo na fasadzie pojawiły się świetlne grafiki z logo Spółki oraz z napisem: Pocztowcy pamiętają. 1.09.1939. Mieszkańcy Gdańska mogli podziwiać pokaz od zmierzchu 1 września do świtu dnia następnego. Była to pierwsza tego typu inicjatywa mająca na celu uczczenie bohaterstwa Pocztowców.
Obchody 81. rocznicy walk o gdański urząd rozpoczęły się pod budynkiem historycznej placówki już 1 września rano. Pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej złożono wieniec od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz wieniec od Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego. Kwiaty złożyli przedstawiciele Rządu, reprezentanci Wojska Polskiego, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, władz wojewódzkich, zarządu Poczty Polskiej i spółek z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej. Wieńce i wiązanki składano w obecności pocztowych pocztów sztandarowych oraz sztandarów organizacji związkowych. W imieniu pracowników znicze symbolizujące sztafetę pokoleń zapalili pocztowcy z Gdańska. Zwieńczeniem uroczystości było spotkanie z Kołem Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, które stanowiło okazję do wspomnień i przekazania wzruszających, osobistych relacji osób, których bliscy stracili życie broniąc polskiej placówki w Gdańsku.
Pocztowcy uczestniczyli także we mszy świętej w intencji Obrońców z września 1939 roku celebrowanej na Placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
Zarząd Poczty Polskiej wziął również udział w porannych uroczystościach na Westerplatte, które swoją obecnością uświetnili m.in.: Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej.
Spółka przygotowała również filmy w kanałach społecznościowych i wystawę poświęconą obronie gdańskiej poczty i zagładzie ludności cywilnej w czasie II. Wojny Światowej, która prezentowana będzie do końca roku w Urzędach Pocztowych: Gdańsk 1, Gdańsk 50, Chełm 1, Toruń 12, Kraków 1 oraz Wrocław 68.