Porozumienie i koncerty chórów w kościołach i ośrodkach polonijnych w Nowym Jorku

 

Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku 

W czwartek 15 października w Konsulacie odbyło się spotkanie chórów z Polski oraz polonijnych. Doszło do podpisania porozumienia o współpracy.

Do Konsulatu przybył Chór Kameralny Akademia Sztuki ze Szczecina, który przy okazji dał krótki koncert. Zespół jest kierowany przez prof. Dariusza Dyczewskiego, Barbarę Halec i Piotra Szulza i przebywa w USA na małym tournée – da występy w kościołach i ośrodkach polonijnych w Nowym Jorku: w piątek 16. paźdz. o 6 wiecz. w kościele św. Cyryla i Metodego, 150 Dupont St., Brooklyn, NY11222; w niedzielę 18 paźdz. o godz. 11 rano w PSD, Ozone Park, 101-41 91 St.; i we wtorek 22 paźdz. w bibliotece przy 107 Norman Ave., Brooklyn, NY11222.

Główny koncert chóru miał miejsce w ramach Gali wręczenia nagród dla laureatów 31. Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej pt. „Od słowa do pieśni”. Jest to wspólny projekt Konsulatu i Centrali. Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Wsparcia projektowi udzieliły władze miasta Szczecina których przedstawicielka, Agata Stankiewicz, była obecna w Konsulacie.

Celem spotkania w Placówce było także podpisanie porozumienia o współpracy między chórem z Polski a Związkiem Śpiewaków Polskich w Ameryce, czyli Polish Singers Alliance of America. Reprezentowali te organizację śpiewacy z chórów „Aria”, „Polonia – Paderewski” i „Jutrzenka”.
Związek reprezentowała w Konsulacie dyrygent i dyrektor Izabela Kobus-Salkin. Postanowiono, że zespoły wokalne z Polski i USA będą wymieniały się materiałami i współpracowały przy organizacji koncertów.
Podczas uroczystości kilka śpiewaczek z chórów polonijnych otrzymało dyplomy uznania.