M.B – przyjeżdżasz do Chicago już któryś raz?
G.R – tak, jestem w Chicago już po raz dziesiąty w ostatnich 16 latach – oczywiście mόwię o przyjazdach z programami artystycznymi,
M.B – ale nigdy jako – Program Grzegorza Reklińskiego.
G.R – tak, bo ja jestem aktorem kabaretowym drugo- planowym …
M.B – to przypomnij co prezentowałeś publiczności chicagowskiej …
G.R – Hurtownia Polska – to był program kabaretowy z Bohdanem Smoleniem i Janem Tadeuszem Stanisławskim , Kabaret Bohdana Smolenia z rόżnymi programami, programy estradowo-kabaretowe z udziałem Zbyszka Wodeckiego, Izabeli Trojanowskiej, Krystyny Sienkiewicz a nawet Maćka Pola i innych …
M.B – co chciałbyś pokazać chicagowskiej publiczności w nadchodzącym sezonie?
G.R – Spotkanie z Balladą – Kabaret z Kopydłowa. Spotkanie z Balladą to mój Zespόł w którym pracowałem przed dwudziestu laty i wcześniej. Zawsze się wraca do korzeni prawda.
M.B – kiedy zacząłeś pracować z Balladą?
G.R – … wiesz ludzie tak długo nie żyją … . Spotkanie z Balladą pierwszy raz pojawiło się w Telewizji w 1972 roku i ja już się kręciłem koło tego programu, który był rozrywkowym programem w kręgu kultury studenckiej a z czasem stał się programem najbardziej popularnym w całej Polsce. Presja publiczności doprowadziła do tego, że autor napisał wersje estradowe i rozpoczeło się – wielkie podróze po Polsce …
M.B – czy Spotkania z Balladą są misją, która ma przynieść śmiech pod strzechy?
G.R – tak misja to ostatnio bardzo modne słowo – ale „podawanie” śmiechu w każde środowisko to duża sztuka. „Ballada” mając duże doświadczenie i lata na scenach telewizyjnych i w terenie, mogłaby powiedzieć, że może to jest misja – ?
M.B – kto i jak tworzy „te misje” ?
G.R – autorem i reżyserem programu od 37 lat jest Michał Bobrowski – i tu bym proponował żeby z nim porozmawiać na temat tworzenia i historii Spotkań z Balladą. Ale dalej całość tworzy zespół aktorski – bowiem Spotkania z Balladą to jest zespół kabaretowy aktorski (przeciwnie do większości kabaretów) – w tym zespole każda scena jest dopracowana i „wypieszczona” aktorsko. A tu bym polecił porozmawiać z Leszkiem Benke, który jest związany z „Balladą” od ponad 30 lat (tak jak ja, no może troszke krócej).
M.B – mόwisz aktorski kabaret – to znaczy, że sami aktorzy biorą udział w tworzeniu materii programu?
G.R – nie, nie tylko aktorzy ale, jak nawet ktoś nie jest aktorem to kiedyś nabierał „szlifów” w Balladzie i w większości przypadków zostawał w zawodzie aktora; a przewineło się w tym programie ok. 1000 wykonawców. Gdzie byś nie rzucił kamieniem, trafisz w kogoś kto miał coś do czynienia z Balladą – od Bogdana Lindy, Tomasza Kota, Viollety Villas, Wojciecha Młynarskiego, oczywiście Jerzy Sthur – ktόry dziesięć programów był prowadzącym, Skaldowie, no trudno mi wymieniać wszystkich, ale twierdzę, że o kogo zapytasz to w 98 % padnie odpowiedź – „tak”.
M.B – w jakim składzie przyjeżdżacie do „Ameryki”?
G.R – niestety kryzys!!! – nie ma sponsorów i musimy ograniczyć skład – tak, że przyjeżdżamy w małym czteroosobowym składzie Leszek Benke – komendant OSP w Kopydłowie (najlepiej znany straąak w Polsce) Mateusz Dewera, kreując trzy postacie w programie (księdza, policjanta, strażaka), Magdalena Kajrowicz (młoda, rozpoczynająca pracę w zespole) i moja skromna osoba.
M.B – ale gwarantujesz dobrą zabawę?
G.R – bardzo dobrą – mówię to z pełną odpowiedzialnością – program ten podoba się w każdym środowisku i w każdych warunkach – naprawdę zapraszam 5 i 6 marca 2010 r w Chicago. Organizuje to Radek Koszutko – który jest znany, młody i zdolny!
M.B – dziękuję za rozmowę i do zobaczenia z publicznością w Wietrznym Mieście.
SPOTKANIE Z BALLADĄ
3/6, 6 marca 2010 -20:00 – Eagle Arena 7600 S. Cicero Avenue Burbank IL. RAMM Events zaprasza całą Polonię na SPOTKANIE Z BALLADĄ – tylko jeden koncert w Chicago.
Doskonały krakowski kabaret satyryczny – klimaty PRL-u w wiejskiej straży pożarnej. W programie “Kabaret z Kopydłowa” wystąpią: MAGDALENA KAJROWICZ, LESZEK BENKE, GRZEGORZ REKLIŃSKI oraz MATEUSZ DEWERA.