SIKORSKI MEMORIAL RALLY 2023

Katastrofa lotnicza 4 lipca 1943 w Gibraltarze . Marynarze na Warcie honorowej przy trumnie z ciałem gen. Władysława Sikorskiego

https://pl.wikipedia.org/

W Gibraltarze, w dniach od 3 do 5 lipca 2023 odbędzie się zlot polskich żeglarzy i innych organizacji dla uczczenia 80-ej rocznicy Katastrofy Gibraltarskiej, która wydarzyła się 4-go lipca 1943 roku. Katastrofa ta zaważyła wtedy w sposób fatalny na końcowym wyniku II Wojny Światowej dla Polski.

W uroczystości biorą udział przedstawiciele urzędów i organizacji krajowych, ORP WODNIK, sts POGORIA i polscy żeglarze z kraju i zagranicy. Jednym z nich jest Andrzej W. Piotrowski, polonijny żeglarz z Chicago, który jest Bratem #69 polskiego Bractwa Wybrzeża i Honorowym Członkiem Yacht Klubu Polski w Londynie. Jego jacht pod banderą USA, sy Kpt. Wagner II, jest właśnie w drodze do Gibraltaru.

Polski klub żeglarski w Londynie zorganizował zlot żeglarzy w Gibraltarze, pod nazwą SIKORSKI MEMORIAL RALLY po raz pierwszy już w roku 1993. Ta wielce udana uroczystość 50-lecia była pierwszym głośnym przypomnieniem i od tamtej pory ta rocznica miała różne odsłony z inicjatywy zarówno polskiej jak i gibraltarskiej.

Yacht Klub Polski London, po upływie 30 lat uznał, że podobne przypomnienie należne jest nowemu pokoleniu żeglarzy. Krótkie przesłanie do uczestników ze strony inicjatora drugiego zlotu jest następujące:

Generał Władysław Sikorski jest mężem stanu, którego tragiczna śmierć przed osiemdziesięciu laty, istotnie zapisała się w historii Polski dwudziestego wieku. Polacy walczyli, na wszystkich frontach, po stronie zwycięskich aliantów od pierwszego do ostatniego dnia wojny. To Katastrofa Gibraltarska, niezależnie od jej przyczyn, spowodowała, że Druga Wojna Światowa została dla Polski przegrana a jej losy zostały przesądzone na kolejne pół wieku. O historycznych wydarzeniach trzeba pamiętać i tę potrzebę kolejnym pokoleniom przekazywać. Dnia 4 lipca tysiąc dziewięćset czterdziestego trzeciego roku wraz z Generałem zginęło co najmniej piętnaście osób towarzyszących. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !”

Jerzy Knabe 15 czerwca 2023