Słuchając muzyki ulicy

Polish News na koncercie ulicznym w Szydłowcu

Muzyka ulicy, jest powszechnym zjawiskiem niemal w każdym zakątku świata. W Polsce największą ilością muzyków ulicznych poszczycić się mogą takie miasta jak Wrocław, Gdańsk czy też Warszawa.

Obwarowania klimatyczne

Ze względu na srogie zimy, w Polsce dla przykładu nie da się grać przez cały rok, jednak są i tacy muzycy, dla których granie na ulicy jest pracą toteż nie zważają oni na niskie temperatury. Grają oni w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej. Można ich spotkać na głównych ulicach handlowych, w środkach komunikacji miejskiej, a najczęściej w parkach, a co najważniejsze w okresie świąt nawet na cmentarzach.

Busker

Dzisiejszych buskerów, jak nazywa się grajków ulicznych od angielskiego słowa „busker” oznaczającego osobę muzykującą na ulicy, wiele łączy z dawnymi dziadami wędrownymi, śpiewakami jarmarcznymi, czy przedwojennymi kapelami podwórkowymi. Wielu z nich miało ze sobą specjalne plansze z rysunkami, na które wskazywali podczas odpowiedniego fragmentu śpiewanego tekstu. Często też sprzedawali oni swoje pieśni w postaci druczków, na których znajdował się tekst pieśni oraz adnotacja zawierająca życzenia. Najczęściej takowe druczki z życzeniami kupowlai panowie dla swoich ukochanych pań, dołączając do tego bukiet kwiatów. .

O czym dziś śpiewają uliczni muzykanci

Ich repertuar jest zawsze bardzo szeroki. Niektórzy muzycy specjalizują się w wykonywaniu tylko jednego gatunku muzyki, ale są i tacy, których repertuar jest bardzo bogaty. Najczęściej słychać muzykę klasyczną, rockowe ballady i folkowe kawałki.

Popularni wykonawcy

W latach 90-tych popularnymi bywalcami polskiej sceny ulicznej, były zespoły z Ameryki Południowej wykonujące muzykę, która mniej lub bardziej odnosiła się do muzyki andyjskiej. Obecnie takie zespoły nie są już tak powszechne, choć nadal  bywają spotykane. Wiele z muzykujących w Polsce osób pochodzi ze Wschodu, głównie z Ukrainy i Białorusi, ale oczywiście najchętniej wszyscy słuchają grających Polaków. Wielu z muzyków ulicznych cieszy się swojego rodzaju popularnością.

Redakcja Polish News została zaproszona na koncert pana Leonarda do Szydłowca, gdzie mogła delektować się szeroko pojętą polską. muzyką rozrywkową.

Ewa Michałowska- Walkiewicz