Spłonęła hala produkcji jachtów.

pozar

– Ogień był w środku i na zewnątrz, nasze działania były prowadzone z bardzo dużym natężeniem. (…) Sytuacja jest już opanowana – mówił przed północą Tomasz Czyż z Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Trwa dogaszanie pożaru. W środę wieczorem w ogniu stanęła hala produkcyjna, w której powstawały luksusowe jachty, a znajdująca się na terenie Stoczni Gdańskiej. Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę firmy nikt nie został ranny.

Informację o wybuchu pożaru około godziny 20. przysłał na Kontakt 24 internauta @Piotr. 

 

Czyż poinformował, że jachty, które znajdowały się w hali doszczętnie spłonęły. Uszkodzone zostały także znajdujące się w pobliżu pożaru samochody. Runęła również część stropu znajdującego się nad budynkiem.

pozar

– W związku z pożarem tej hali zagrożone były także dwie sąsiednie. Osoby, które się w nich znajdowały zostały ewakuowane – poinformował kapitan. Dodał, że z racji tego, że w hali produkowano jachty w pomieszczeniu z pewnością znajdowały się substancje chemiczne. Jednak, wezwani na miejsce pracownicy Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy dokonali pomiarów urządzeniami specjalizujących się w tym zakresie, stwierdzili że do skażenia terenu nie doszło.

Centrum sparaliżowane
Hala produkcyjna firmy Sun Reef Yacht, mierząca 80 metrów długości, 20 metrów szerokości i 10 metrów wysokości, znajduje się na terenie Stoczni czyli w centrum Gdańska. Zamknięte zostały dla ruchu ulice: Jana z Kolna i Marynarki Polskiej. Wstrzymano także kursowanie linii tramwajowej na trasie między Zieleniakiem a Węzłem Kliniczna.

Jak dotąd wiadomo, że nikt nie został ranny w pożarze, choć w momencie pojawienia się ognia pracownicy firmy byli jeszcze w budynku. – Pracownicy sami zauważyli ogień, więc natychmiast ewakuowali się ze stoczni i zadzwonili po straż pożarną – poinformowała Ewa Stachurska, rzeczniczka Sun Reef Yacht. W środku znajdowało się maksymalnie 20 osób. – Można już powiedzieć, że straty sięgną kilkanaście milionów euro. Jachty były ubezpieczone, ale będzie spore opóźnienie w ich dostawie do klientów – powiedziała Stachurska.

 

Produkowali luksusowe wnętrza

W gdańskiej hali od 11 lat produkowano ekskluzywne wyposażenie wnętrz jachtów. Firma zajmowała się też czarterowaniem luksusowych jachtów. W 2011 roku 34 metrowy jacht Sunreef 114 „Che” został nominowany do prestiżowej nagrody World Superyacht Award kategorii 30 – 45 metrów. „Che” był wtedy największym katamaranem o ożaglowaniu typu slup i drugim pod względem wielkości katamaranem na świecie.

olsz,ktom/iga

 

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL