Spotkanie z marynarzami

 

Spotkanie z marynarzami

Już w piętnastym wieku

Początek wojenno-morskiej obecności naszego kraju na morzu Bałtyckim, dokładnie datuje się na rok.1463 Wtedy to spontanicznie połączone ze sobą siły elbląsko-gdańskie pokonały flotę krzyżacką. Bitwa ta rozegrała się na Zalewie Wiślanym. O takich ważnych dla Polski incydentach, Redakcja Polish News miała okazję posłuchać na Spotkaniu Marynarzy w Skarżysku- Kamiennej.

Szesnaste stulecie

W roku 1561- relacjonuje bosman mat Tadeusz Dzielągiewicz- w odpowiedzi na manifest ludności Polskiego Pomorza, powołana została do istnienia tak zwana flota kaperska. Było to nic innego jak „flota strażników morza”. Podjęto się też wczas budowy pierwszego polskiego okrętu-galeonu zwanego „Smok”. Od roku 1601, zaczęto sukcesywnie budować pierwsze można powiedzieć zawodowe siły morskie. Najczęściej one prowadziły działania zbrojne przeciwko atakującym Polskę jednostkom rosyjskim i szwedzkim.

Bitwa pod Oliwą

Największym no i oczywiście ostatnim zwycięstwem okrętów polskich na Bałtyku, była bitwa pod Oliwą, gdy pokonane były wtedy eskadry szwedzkie. Po odzyskaniu niepodległości Polski co nastąpiło w roku 1918, w Polsce rozpoczęto budowę zawodowej Marynarki Wojennej. Zamieszczono nawet w Monitorze Polskim nr 217 z dnia 30 listopada 1918 roku, podpisany przez Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego rozkaz, w którym czytamy: „Z dniem 28 listopada 1918 roku [rocznica bitwy pod Oliwą] rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego szefem Sekcji Marynarki Wojennej.

Lata dwudzieste

W latach dwudziestych ubiegłego stulecia, trzpień floty stanowiły zdobyczne poniemieckie trałowce i torpedowce. Podczas wojny polsko- bolszewickiej, polscy marynarze uczestniczyli w działaniach lądowych na froncie. Znaczący rozwój Polskiej Marynarki Wojennej nastąpił dopiero w okresie lat 30. ubiegłego stulecia. Wtedy to do służby trafiły, zbudowane głównie za granicą, nowoczesne niszczyciele i okręty podwodne.

Rok 1920

Podczas wojny obronnej, Obrona Polskiego Wybrzeża przez Marynarkę Wojenną nie miała szans definitywnej walki z okupantem. Toteż przed wybuchem wojny trzon polskiej floty wysłano do Wielkiej Brytanii, w postaci trzech niszczycieli. Walczyły tam one do ostatnich dni rozpętanej we wrześniu 1939 roku wojny – opowiada Jerzy Stulisz bosman mat.

W Europie Zachodniej

Od 1939 do 1947 roku Polska Marynarka Wojenna funkcjonowała w ramach sił polskich na zachodzie Europy. Dzisiaj kiedy wspominamy wojnę obronną i polskich bohaterów września 1939 roku, warto jest wspomnieć też fakt, jak rozwijała się Polska Marynarka Wojenna.

Ewa Michałowska- Walkiewicz