Koncert RZAWP w dniu 11 listopada
Wielka Wojna, której początek przypada na rok 1914 przywróciła do życia Państwo Polskie. W wyniku jej toku, doszło do upadku potęg zaborczych, które przyczyniły się do naszego narodowego niebytu przez okres 123 lat. Każdego roku świętujemy dzień 11 listopada, kiedy to Rada Regencyjna oddała władzę Józefowi Piłsudskiemu i wtedy właśnie jak utarło się mówić „Wybuchła Wolna Polska”. Tego dnia właśnie Nasza Redakcja Polish News, uczestniczyła w przepięknym koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, jaki miał miejsce w Skarżysku- Kamiennej w budynku Miejskiego Centrum Kultury.
Akt zakończenia wojny podpisany w Compiègne
Mimo podpisanego w dniu 11 listopada 1918 roku we francuskim Compiègne rozejmie, pomiędzy państwami ententy a Niemcami kończącym I wojnę światową , w Polsce trwała walka o nowy rząd polski. Jesienią 1918 roku powracający z więzienia z Magdeburga Józef Piłsudski, otrzymał propozycję objęcia władzy w niepodległym już państwie polskim, od ustępującej Rady Regencyjnej. Polska powstawała na nowo, dlatego też wszystko musiało w niej powstawać od początku. Rząd polski prowadził na przykład polemiki odnośnie barw narodowych. Rozstrzygano także problem wizerunku godła państwowego. Debatowano przede wszystkim nad zwieńczeniem jego głowy koroną czy może innym elementem nawiązującym do polskości. Rozprawiano także o naszej konstytucji państwowej i składzie polskiego parlamentu.
Obóz „Piłsudczyków”
Piłsudczycy co oczywiste, całą bazę odbudowy Polski kreowali wokół osoby swego Wodza. Wkrótce właśnie Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski, był dla naszego narodu kimś co kojarzy się z wolną Polską. W mniemaniu wiarusów legionowych i członków Polskiej Organizacji Wojskowej tylko w osobie Marszałka, skupiała się cała tradycja niepodległościowa oraz dziedzictwo wszystkich powstań polskich. Kult polskiego żołnierza walczącego i ginącego za Ojczyznę, wzbogacony o epizody dziejów wojny polsko-bolszewickiej, wyniósł na piedestał Polskę wśród wolnych krajów Starego Kontynentu. Jej fundamentem był wymarsz I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów w dniu 6 sierpnia 1914 roku. Jej podwaliną było obalenie wrogich nam słupów granicznych, a przede wszystkim walka z carską Rosją.
Dar – Niepodległość
Dziś mamy już wolną Polskę jest to dar, z którego powinniśmy korzystać na każdym kroku. Należy też pamiętać, aby ten dar szanować i o niego dbać. Dlatego też aby podsycać w sobie wartości narodowe, Polacy tego dnia uczestniczą w patriotycznych koncertach i innych imprezach. Redakcja Polish News uczestniczyła właśnie w koncercie, podczas którego czczono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Na tym koncercie występował Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Wśród wielu pięknych ojczyźnianych utworów, zespół ten wykonał:
1. Marsz księcia Józefa Poniatowskiego orkiestra
muz. Zygmunt Noskowski, opr. Stanisław Latek
2. Stach- J. Kierdelewicz
muz. Zygmunt Noskowski, opr. J. Pawłowski
3. Małgorzatka- N. Winnik
muz. anonim, opr. Zbigniew Kuś
4. Przybyli ułani pod okienko- duet
muz. anonim, opr. Jerzy Dobrzański
5. Maki – duet
muz. Stanisław Niewiadomski, opr. Arnold Rezler
6. Szara piechota – J. Kierdelewicz
muz. Leon Łuskino, arr. Karol Pyka
7. Białe róże- N. Winnik
muz. Mieczysław „Kozar” Słobudzki, opr. Grzegorz Duchnowski
8. Serce w plecaku- J. Kierdelewicz
muz. Michał Zieliński, opr. Mirosław Racewicz
9. Marsz bohaterski- orkiestra
muz. Tomasz Labuń
10. Mademoiselle- J. Kierdelewicz
muz. Władysław Szpilman, opr. Piotr Wróbel
11. Na pierwszy znak – N. Winnik
muz. Henryk Wars, opr. Robert Niepostyn
12. Zimny Drań- J. Kierdelewicz
muz. Henryk Wars, opr. Robert Niepostyn
13. Już nie zapomnisz mnie- N. Winnik
muz. Henryk Wars, opr. Tomasz Labuń
14. Jeszcze raz Vabank – J. Kierdelewicz
muz. H. Kuzniak, Jacek Chmielnik ,arr. R. Niepostyn
15. Piosenka dziecięca (visen om Vesle Hoa)- orkiestra
muz. Thorbjorn Egner, arr. Reid Gilje
16. Yo soy Maria- N. Winnik,
muz. Astor Piazzola, opr. Marcin Ślązak
17. Libertango – orkiestra
muz. Astor Piazzolla, opr. Fred Sturm
18. Applause! orkiestra
muz. i opr. Takamasa Saka
Koncert ten prowadziła niezastąpiona pani Katarzyna Soja, Dyrygentem był major Dariusz Kaczmarski zaś solistami Natalia WINNIK oraz Jan KIERDELEWICZ.
Na bis RZAWP wykonał utwór zatytułowany „Przybyli ułani pod okienko”.
Stary polski utwór
„Przybyli ułani pod okienko”, to stara pieśń wojskowa, która powstała w roku 1914. Jej twórcą był Feliks Gwiżdż, który stworzył ten utwór na nutę znanej polskiej melodii ludowej. Na początku swojego powstania, piosenka ta nosiła ona nazwę „Pieśni czwartego szwadronu”, dlatego mowa jest w niej o „czwartakach”. Pieśń ta cechuje się dość swawolnym charakterem i wesołością. Opowiada ona o ułanach, którzy proszą nieznaną im panienkę, o napojenie ich zdrożonych koni. Zapytani żołnierze o cel swej podróży wymieniają oni miejscowości, które muszą przemierzyć w swoim szlaku bojowym. Na piedestał wysuwa się oczywiście Warszawa, jako ukochane przez wszystkich Polaków miasto. W pełnym zapisie tej piosenki czytamy, że w odwecie Polacy powieszą cesarza Wilhelma Hohenzollerna oraz Paula von Hindenba oraz Karola I Habsburga jako dowódców niemieckiego znienawidzonego przez nasz naród wojska niemieckiego. Pieśń kończą słowa ułanów, w których wyrażają oni nadzieję na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tak się oczywiście stało, dlatego w przecudownym koncercie RZAWP można doszukać się elementów naszej wolności i suwerenności, nawiązujących do dnia 11 listopada 1918 roku.
Ewa Michałowska -Walkiewicz