Zmarł on natomiast w dniu 15 lutego 1943 roku w obozie zagłady w Auschwitz. Zasłynął on jako niezrównany polski lekkoatleta i olimpijczyk.
Polski długodystansowiec
Był on obok Janusza Kusocińskiego, najbardziej znanym polskim długodystansowcem lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Brał on udział w igrzyskach olimpijskich mających miejsce w roku 1936 w Berlinie, kiedy to na trybunach jako największy kibic Rzeszy Niemieckiej zasiadał Adolf Hitler. Noji zajął na tej olimpiadzie 5 miejsce w biegu na 5000 metrów. Józef Noji, startował także w mistrzostwach Europy w 1938 roku, mających miejsce w Paryżu, gdzie zajął piątą lokatę w biegu na 5000 metrów.
Start do biegu na 5000 metrów mężczyzn. Widoczni m.in.: Janusz Kusociński (1. z prawej), Wacław Soldan (2. z prawej), Kazimierz Herman (3. z prawej), Józef Noji (3. z lewej), Wacław Duplicki (2. z lewej).
Polskie laury
Dziesięciokrotnie, Józef Noji zdobywał tytuły mistrza Polski. Był on też wicemistrzem Polski na 10 000 m w 1934 roku i brązowym medalistą w biegach mających miejsce w 1939 roku. Zdobył on także, tytuł międzynarodowego mistrza, na mistrzostwach rozegranych na stadionach w Anglii w 1936 roku. W sztafecie biegaczy mającej miejsce w Warszawie w dniu 28 czerwca 1939 roku, zajął pierwsze miejsce.
Wrzesień 1939 rok
Nie został on zmobilizowany do wojska w czasie kampanii wrześniowej, ale już od końca 1939 roku włączył się do struktur konspiracyjnych. Został aresztowany w dniu 18 września 1940 roku. Po blisko rocznym pobycie na Pawiaku i bestialskim tam traktowaniu, został wywieziony do niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz, gdzie został zabity za próbę przemycenia grypsu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Obecnie w obozie tym, na terenie Osiedla Chemików, znajduje się ulica Józefa Noji.
Ku jego pamięci
Od ponad trzydziestu lat na trasie z Drawskiego Młyna do Wielenia, organizowany jest Masowy Bieg imienia Józefa Nojiego, którego imieniem nazwany jest także mogący pomieścić 2500 widzów stadion miejski w Wieleniu.
Dziś, kiedy mija siedemdziesiąta rocznica śmierci tego wielkiego Polaka, chcielibyśmy, aby czytelnicy Polish News, przypomnieli sobie tę zasłużoną dla naszego Kraju postać.
Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]
Źródła zdjęć: http://mojaojczyzna.manifo.com/noji-jozef
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/195251/h:376/
Wikimedia