Nowe monety kolekcjonerskie upamiętniają polskich emigrantów, którzy w październiku 1608 roku przybyli do Ameryki Północnej w poszukiwaniu „ziemi obiecanej”. Ci pierwsi polscy osadnicy zapoczątkowali nie tylko powstanie wieloetnicznej Wirginii, ale również późniejszych Stanów Zjednoczonych Ameryki – kraju założonego i zamieszkałego przez potomków emigrantów, w tym polskich.
Zbigniew Stefański, Michał Łowicki, Jan Bogdan, Jan Mata i Stanisław Sadowski – to pierwsi polscy osadnicy w Ameryce Północnej, konkretni ludzie, którzy mają swoje biografie. Warto przypominać te nieznane nazwiska, bo pozwalają pamiętać o doniosłych wydarzeniach sprzed 400 lat – powiedziała podczas uroczystości minister Ewa Juńczyk-Ziomecka przypominając polskie początki w Ameryce Północnej.
W maju 1607 roku pod wodzą kapitana Johna Smitha, przybyli na tereny obecnej Wirginii pierwsi brytyjscy osadnicy, którzy założyli osadę Jamestown. W rok później dołączyli do nich pierwsi Polacy. Było ich pięciu: Zbigniew Stefański, Jan Mata, Jan Bogdan, Stanisław Sadowski i Michał Łowicki. Byli to wysokiej klasy rzemieślnicy, sprowadzeni do kolonii na życzenie kapitana Smitha.
Polscy rzemieślnicy potrafili wyrabiać węgiel drzewny, smołę, potaż oraz dziegieć, czyli towary niezbędne do budowy i eksploatacji żaglowców. Wśród polskich specjalistów byli także bednarze produkujący beczki do przechowywania żywności. Byli też szklarze, którzy mieli zbudować pierwszy piec do wytopu naczyń szklanych (butelek, słojów), którzy wytwarzali szyby do powstających w osadzie drewnianych domów oraz paciorki szklane na wymianę z Indianami za kukurydzę i tytoń. W odróżnieniu od wielu innych osadników wczesnego okresu historii Wirginii polscy emigranci umieli i chcieli pracować fizycznie i – jak się wydaje – przetrwali pierwszy trudny okres osadnictwa, przyczyniając się do pewnej stabilizacji kolonii angielskiej.
Srodowe uroczystości w Pałacu w Łazienkach uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Karola Radziwonowicza. Zgromadzeni usłyszeli znane utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego.
Goście honorowi – prof. Marek Kwiatkowski, minister Ewa Juńczyk-Ziomecka, marszałek Maciej Płużyński, prof. Andrzej Stelmachowski i prof. Wiesław Wysocki – otrzymali od prezesa NBP Sławomira Skrzypka pamiątkowe komplety monet „400. Rocznica Osadnictwa Polskiego w Ameryce Północnej”.
Autor: NBPnews