Urodziny Krainy Mistrza Twardowskiego

 

Czym smakowała, jak pachniała i czym zaskoczyła Kraina Mistrza Twardowskiego podczas swoich pierwszych urodzin, które odbyły się w dniach 20-22 czerwca 2014 r. na Rynku Mariackim w Węgrowie.

Historia maga Twardowskiego, który zaprzedał duszę diabłu, bohatera licznych baśni, legend, utworów literackich, muzycznych i filmowych. Niesamowite opowiadania i historie, które wiążą Twardowskiego z magicznym lustrem, znajdującym się w zakrystii Bazyliki Mniejszej w Węgrowie, a także czar Doliny Liwca i europejskiej klasy zabytki czynią Krainę Mistrza Twardowskiego, jedną z najciekawszych ofert turystycznych Mazowsza. W dniach 20-22.06.2014 r. obchodziliśmy w Węgrowie rocznicę powstania produktu turystycznego Kraina Mistrza Twardowskiego


Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, Zawody Mistrzostwa Glazurników w układaniu lustra Twardowskiego, parada motocykli, teatr uliczny, kino letnie „Pod Chmurką”, program dla dzieci, tort urodzinowy i wiele innych atrakcji można było zobaczyć i posmakować podczas trzydniowej imprezy plenerowej na Rynku Mariackim w Węgrowie w dniach od 20 do 22 czerwca. Organizatorzy imprezy: Urząd Miejski w Węgrowie, Stowarzyszenie Glazurników i Specjalistów Robót Wykończeniowych, Węgrowski Ośrodek Kultury oraz Kapituła Produktu Turystycznego Kraina Mistrza Twardowskiego zadbali o różnorodność atrakcji.

W Jarmarku Kuchni Regionalnej wzięli udział najlepsi producenci żywności w regionie-zwycięzcy wielu konkursów kulinarnych. Na stoiskach dominowały regionalne smaki: pierogi z różnym nadzieniem, kiszka ziemniaczana, kartacze, swojskie chleby i ciasta oraz pachnące swojskim jadłem mięsiwa i wyroby wędliniarskie, a do tego aromatyczne nalewki wykonane na owocach i ziołach, według dawnych receptur. Największym zainteresowaniem cieszyły się Rogaliki Mistrza Twardowskiego, wykonane przez Hotel Everest & Cukiernia Afrodyta Bożena Gryczka, które w konkursie kulinarnym, w kategorii „NAJLEPSZY PLACEK” zajęły I miejsce. Wszystko wskazuje na to, że Rogaliki Mistrza Twardowskiego staną się produktem regionalnym Krainy, dostępnym tylko w Węgrowie – na początku w restauracji Hotelu Everest.

Na stoiskach rękodzielnicy zaprezentowali oryginalne wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego Krainy. Jarmarkowi towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych i dziecięcych z programem nawiązującym do legendy o Panu Twardowskim. W programie dla dzieci wystąpił, m.in. „Zielony Klaun” i przedszkolaki z przedstawieniem „Pan Twardowski na Kogucie”. Podczas Jarmarku przygrywała Kapela z Wesela oraz wystąpił folklorystyczny zespół Węgrowianie, a wszystkich uczestników imprezy witali Państwo Twardowscy. Dużym zaskoczeniem dla odwiedzających były Mistrzostwa Glazurników o najpiękniejsze lustro Twardowskiego wykonane w glazurze oraz koguty Twardowskiego wykonane różną techniką na konkurs plastyczny na najpiękniejszego koguta. W czasie imprezy na Rynku Mariackim w Węgrowie, odwiedzili Krainę Mistrza Twardowskiego motocykliści, będący na zlocie w sąsiednim Liwie. Na swoich „rumakach” paradowali przez rynek w piątek wieczorem z pochodniami, a w sobotę oprócz parady były również pokazy motocykli, co przyciągnęło wielu fanów dwóch kółek.
W trakcie imprezy osoby zainteresowane poznaniem zabytków Węgrowa i uroków Krainy Mistrza Twardowskiego, miały okazję nieodpłatnego zwiedzania z przewodnikiem atrakcji turystycznych Krainy.

Na zakończenie Jarmarku na Rynek wjechał tort urodzinowy przygotowany przez dwie węgrowskie cukiernie Iglo i Sewerynik, których wyroby cukiernicze cieszą się, nie słabnącym od wielu lat powodzeniem. Ten, kto choć raz spróbował lodów z Cukierni Iglo, ciasteczek „półksiężyce Twardowskiego”, czy „gwiazdek” kruchych ciastek posypanych cukrem z Cukierni Sewerynik, ten poznał niepowtarzalny smak Krainy. Zaś obydwa torty wyglądały i smakowały wyśmienicie, a Barbara Twardowska wraz z Janem Twardowskim owymi smakołykami częstowali przybyłych na imprezę Gości.

W sobotni wieczór, uczestnicy imprezy mogli jeszcze obejrzeć, w kinie letnim, film „Pan Twardowski” oraz spektakl teatru ulicznego, pt. „Historia Hansa Tvardovskiego, w wykonaniu Teatru Znak z Gdańska i artystów teatru amatorskiego z Węgrowa.
Mimo kapryśnej w tych dniach pogody, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, tak mieszkańców Węgrowa, jak i przyjezdnych, co napawa organizatorów optymizmem i pozwala planować za rok, w okresie przesilenia letniego, podobną imprezę turystyczną, pn. II Urodziny Krainy Mistrza Twardowskiego, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.
A dla zainteresowanych dobrą powieścią odsyłam do Książki Rafała Lasoty-promowanej w ostatnim dniu imprezy, „Zwierciadło Mistrza”, która znakomicie wpisuje się w produkt turystyczny Kraina Mistrza Twardowskiego. To książka magiczna, jak cała Kraina Mistrza Twardowskiego, do której serdecznie zapraszam.

Jadwiga Snopkiewicz
Zastępca Burmistrza Miasta Węgrów
http://ttg.com.pl/

Wiecej zdjęć z imprezyna :https://www.facebook.com/polishnews