Świąteczne spotkanie Senatora Kirka z chicagowską Polonią

Zweig

 

W niedzielę, 19 grudnia miało miejsce spotkanie republikańskiego Senatora Marka Kirka z  przedstawicielami Polonii.  Świąteczne przyjęcie na cześć Senatora zostało wydane przez Ariego Zweiga i jego małżonki Bożeny i odbyło się w ich prywatnej rezydencji w miejscowości Winnetka, koło Chicago.

Zweig

Konsul Zygmunt Matynia; Senator Mark Kirk; Bożena i Arie Zweig z grupą polonijnych tancerzy 

Ponad stu zaproszonych gości  uczestniczyło w spotkaniu, a wśród nich Frank Spula, Prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej,  Konsul Zygmunt Matynia z małżonką Bożeną, Eva i Cezary Jakubowscy, właściciele sieci supermarketów „Shop & Save” w Chicago. ttp://www.shopandsavemarket.com/

A także Natasza i Michael Izaacs oraz prof. dr Marek Rudnicki oraz wielu innych przedstawicieli środowiska polonijnego i innych grup etnicznych w Chicago.  

Jakubowski

David Kronfeld, Larisa Neshpor; Senator Mark Kirk, Eva i Cezary Jakubowski


W spotkaniu uczestniczył także nowo wybrany Kongresman Robert Dold z małżonką Danielle, który został wybrany w miejsce Kirka w X. okręgu wyborczym.

Senatora przywitała kapela góralska pod przewodnictwem Andrzeja Krzeptowskiego-Bohaca.

Następnie, specjalnie dla Senatora zatańczyło najmłodsze pokolenie Polonii, dając wspaniały pokaz tańców ludowych, za co zostali nagrodzeni dużymi oklaskami od Senatora i gości.

Krzeptowski

Kapela Andrzeja Krzeptowskiego-Bohaca z Sentorem, gospodarzami i konsulem Matynią z żoną

Większość gości  na przyjęciu w rezydencji państwa Zweigów, to osoby urodzone w Polsce, które w ciągu ostatnich 10-40 lat przyjechały do Stanów Zjednoczonych, zostały obywatelami nowego kraju, osiągając sukcesy w różnych dziedzinach życia.  
          Senator Kirk został niedawno wybrany do Senatu Illinois do dokończenia kadencji Rolanda Burrisa. Wcześniej urząd ten piastował Sen. Barack Obama, do czasów wyboru na prezydenta USA. Kirk rozpocznie pełną kadencję w Senacie USA od 5 stycznia 2011 roku. Przez 20 lat piastował funkcję Kongresmana. Jest oficerem rezerwy amerykańskiej armii.  Służył m.in. w Afganistanie.

Kirk w swoim krótkim przemówieniu do zebranych z uznaniem wypowiadał się o Polonii amerykańskiej, a także o współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi w Afganistanie. Zapowiedzial, że wybierze się do Polski w przyszłym roku.

Profesor  Marek Rudnicki zaapelował do Senatora w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Kirk  obiecał, że pierwszą ustawę jaką wniesie do Senatu USA będzie ustawa mająca na celu zniesienie wiz dla Polakow do USA. Trzymamy więc Senatora za słowo i mamy nadzieję, że tego typu ustawa znajdzie wystarczające poparcie w obu izbach Kongresu USA.

Spotkanie z Senatorem Kirkiem upłynęło w bardzo serdecznej atmosferze. Chętnie pozował do wielu zdjęć i rozmawiał z gośćmi.

Dold

Senator Kirk, Arie Zweig, Robert Dold, dr Marek Rudnicki 

Urząd Senatora Illinois ma niezwykle ważne znaczenie ze względu na prestiż tego urzędu po objęciu prezydentury przez Baracka Obamę.  Poza tym zwycięstwo Kirka dało Republikanom dodatkowe głosy w Senacie, a więc dodatkowy wpływ na możliwość uchwalania czy też blokowania ustaw w Senacie USA. Od stycznia ilość republikańskich senatorów zwiększy się. W Izbie Reprezentantów większość będą stanowili Republikanie.
W chwili obecnej Demokraci posiadają większość w obu izbach Kongresu i maja możliwość uchwalania ustaw głosami jednej partii, tak jak np. w przypadku ustawy o ochronie zdrowia.

Senator Kirk uczestniczył już w głosowaniu nad ustawą o cięciach podatkowych.
W głosowaniu nad ustawą Dream Act, dającą możliwość legalizacji młodych nieudokumentowanych imigrantów, Senator Kirk głosował przeciwko. Wzbudziło  to protesty środowisk imigranckich, łącznie z krytyką ze strony burmistrza Chicago Richarda Daleyego, który podkreślał poparcie ustawy przez Kongresmana Gutierreza i Senatora Durbina z Illinois.
Pytałem senatora Kirka o jego opinię w tej sprawie i powiedział mi, że jego zdaniem ważniejsze jest teraz uszczelnienie granic USA.

Kolejną ważną ustawą nad którą Senator Kirk będzie głosował w najbliższych dniach jest układ o redukcji broni nuklearnej USA z Rosją.  Zwróciłem jego uwagę na fakt, że głównym negocjatorem poprzednich układów rozbrojeniowych za czasów prezydentów Busha Sr., Reagana był Amerykanin Polskiego pochodzenia-Ambasador Edward Równy.

Jego rozpoczynająca się w styczniu kadencja w Senacie USA będzie trwać 6 lat.  Polonijni przywódcy widzą w Senatorze Kirku wyraziciela swoich opinii w Waszyngtonie.  

Życzymy mu owocnej działalności w pracy w Senacie USA i podejmowania najlepszych decyzji, a także dostrzegania spraw polonijnych i polskich.

Gospodarzom przyjęcia Bożenie i Arie Zweig, gratulujemy wspaniałej organizacji i  dziękujemy za serdeczną atmosferę którą stworzyli oraz za możliwść spotkania się z Senatorem w trosce o przyszłość Polonii.

 
Tekst: Andrzej Mikołajczyk, Krystyna Teller
@ Zdjęcia Krystyna Teller

 

Galeria zdjeć ze spotkania z Senatorem Kirkiem pod adresem:

https://www.polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310