Wydarzenie na Zamku Królewskim w Warszawie

Przekazanie starodruków

W dniu 24 maja 2022 roku, w Sali Rady Zamku Królewskiego w Warszawie miała miejsce uroczystość przekazania dzieł sztuki, czyli krótko mówiąc starodruków i archiwaliów należących do Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich na rzecz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ponad 278 rysunków

Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie 278 rysunków, 5164 woluminów i ponad 40 metrów bieżących różnych akt. Kolekcja Fundacji, ustanowionej w 1986 roku przez Andrzeja Stanisława Ciechanowieckiego, w znacznej części wchodzi już w skład stałej ekspozycji we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Aby wzbogacić zbiory naszego państwa

Działalność Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich ma tylko zasadniczo jeden cel: wzbogacić zbiory naszego państwa. Przekazując dzieła sztuki do Zamku Królewskiego w Warszawie, wzbogacamy nasz narodowy skarb”. Obok rysunków, akwarel i gwaszy, przekazany też został bardzo cenny księgozbiór prof. Ciechanowieckiego oraz zespół różnych archiwaliów. Te cenne dary oszacowano na około 6 milionów złotych.

Zdaniem dyrektora zamku

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Wojciech Fałkowski, powiedział podczas tej jakże podniosłej uroczystości…To chwila radosna. Przypominamy wielkie zasługi prof. Andrzeja Ciechanowieckiego. Zamek został odbudowany dzięki mobilizacji Polaków, milionów Polaków w kraju i za granicą. Pieczołowicie, starannie, z maestrią i bardzo szybko. Ale Zamek to są również wyposażone sale, które trzeba nie tylko wypełnić, ale troskliwie skomponować, zaaranżować i przybrać. I to stało się możliwe dzięki najpierw depozytowi, a teraz darowi Andrzeja Ciechanowieckiego – profesora, antykwariusza, mecenasa i dobrodzieja Zamku Królewskiego w Warszawie. Gdyby nie szczodre dary Karoliny Lanckorońskiej i właśnie Andrzeja Ciechanowieckiego, Zamek miałby duże kłopoty z wypełnieniem wnętrz na miarę królewskiej siedziby i reprezentacji Rzeczypospolitej. Chcę podziękować zarządowi Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich za sprawne przekazywanie obiektów i tym samym wypełnianie ostatniej woli donatora”.…

Ewa Michałowska -Walkiewicz