Wystawa „Rośliny i Zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”

W zabytkowych wnętrzach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, na wyjątkowej wystawie trwającej od 7 maja do 15 sierpnia 2021 r., prezentowane były arcydzieła natury, w postaci rycin i graficznie opracowanych albumów ornitologicznych i botanicznych.

Prawdziwe dzieła sztuki

Wystawiane w Wilanowie dzieła sztuki graficznej i stare druki korespondowały z zabytkowymi wnętrzami pałacu, nawiązujac także do zainteresowań pierwszego właściciela – króla Jana III Sobieskiego. Był on dobrym gospodarzem zarządzającym wielkimi majątkami ziemskimi, a także zamiłowanym ogrodnikiem i kolekcjonerem książek, które chętnie i często czytał. Można było na tej wystawie zobaczyć dawne ręcznie wykonywane albumy przyrodnicze i wspaniałe, barwne ryciny, które służyły do upowszechniania wiedzy i pobudzały wyobraźnię odbiorców od XVII do XIX wieku. Te cenne księgi i ryciny na co dzień przechowywane są w zbiorach Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Biblioteki PAU i PAN w Krakowie. Prezentowane były także grafiki z prywatnej kolekcji Krzysztofa Radoszka, kuratora wystawy.

Unikatowy sposób przedstawienia graficznego

Te niezwykłe formy natury i sposób graficznego ich przedstawienia z niesamowitym kunsztem doboru barw, zostały wykorzystane do stworzenia tej niebywałej wystawy. Można było podczas tej uczty wizualnej zobaczyć zarówno gatunki flory i fauny, doskonale uchwycone na wielu rycinach. Wizerunki egzotycznych kwiatów, barwnych ptaków i owadów zachwycają widza, skłaniając do głębszego zastanowienia nad wyglądem całego świata.

Kolekcja albumów

Można też było na wspomnianej wystawie zapoznać się z unikatową kolekcją albumów przyrodniczych, do których należą dzieła Ulissesa Aldrovandiego, Georges’a Cuviera i Georges-Louisa Leclerca hr. Buffona. Wystawa ta była prawdziwym rarytasem, gdyż można było na niej zobaczyć aż cztery egemplarze najważniejszego dzieła Marii Sibylli Merian, które było zwieńczeniem prowadzonych przez nią badań nad florą i fauną Surinamu (dawnej kolonii holenderskiej), a szczególnie nad owadami.

Ceramika

Dodatkowym elementem zachwycającym każdą oglądającą wystawę osobę była prezentowana na niej ceramika z kolekcji wilanowskiego muzeum.

Można tu było zobaczyć z bliska między innymi serwis deserowy dekorowany motywami botanicznymi, takimi jakie są prezentowane na słynnej kopenhaskiej zastawie Flora Danica. Wyróżniały się także wspaniałe wazony zdobione barwnymi motywami roślinnymi i kwiatowymi, wykonane przez Johanna Joachima Kändlera, mistrza porcelany miśnieńskiej, oraz cenne rzeźby wykonane z nieszkliwionej porcelany (biskwitowe), wśród których zainteresowanie wzbudzała scena walki żuków.

 

Dziękujemy pani Elżbiecie Grygiel za oprowadzenie Naszej Redakcji po tej cudownej wystawie.

Ewa Michałowska- Walkiewicz