Zagraj mi struno płacząca

SONY DSC

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, zostało powołane do istnienia w 1968 roku. Już na początku swojej działalności, muzeum spotkało się z wielkim zainteresowaniem. W 1985 roku, wspomniane muzeum zorganizowało pierwszy Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, a wystawa pokonkursowa była pierwszą wystawą czasową zorganizowaną w szydłowieckiej placówce.
Jedno w całym kraju

Muzeum jest specjalistyczną placówką obejmującą swym zasięgiem teren całego kraju. Posiada w swych zbiorach 2,500 muzealiów etnograficznych i historyczno-artystycznych. Szydłowieckie zbiory instrumentów muzycznych pod względem liczebności i oryginalności nie mają odpowiednika w kraju. W szydłowieckim muzeum są głównie polskie instrumenty ludowe i narzędzia muzyczne, wykonane przez ludowych twórców, jak również instrumenty profesjonalne, polskie i z innych krajów.

Zagraj na złóbcoku

Najstarszymi obiektami są: złóbcoki, basy kaliskie i mazowieckie, trąbki, kotły, a także bębenki. Do najciekawszych należy m.in. największy w Polsce zbiór harmonii różnych typów, duża kolekcja skrzypiec, cymbałów, instrumentów dudowych, piszczałek i instrumentów glinianych.

 

Jedne z najcenniejszych nabytków muzeum to instrumenty należące do legendarnej kolekcji Mariana i Jadwigi Sobieskich, wybitnych polskich etnomuzykologów nabyte przez muzeum w 2014 roku. Zbiór ten stanowi kilkadziesiąt muzycznych artefaktów, głównie instrumentów muzycznych polskich i bałkańskich, w tym pierwsze miejsce zajmuje lira korbowa z końca XIX wieku. Inne cenne nabytki muzeum, to dudy podhalańskie Eugeniusza Sieczki w z lat 30. XX wieku, złóbcoki Andrzeja Bednarza z 1927 roku, z kolekcji Bolesława Trzmiela złóbcoki oraz „gęśliki sądeckie” Józefa Zbozienia oraz dudy wielkopolskie Edwarda Ignysia, a także dudy żywieckie Antoniego Piechy z poł. XX wieku.

Narzędzia lutnicze

W zbiorach muzeum znajdują się także narzędzia lutnicze, stolarskie oraz meble z warsztatu stolarskiego słynnego lutnika lubelskiego Franciszka „Borówki” Borowieckiego oraz lutnika ludowego ze Skarżyska-Kamiennej Jana Rafalskiego. W 1969 roku, na zamówienie muzeum, Jan Rafalski wykonał komplet ukazujący fazy budowy instrumentów dłubanych, czyli skrzypiec i basów.

Redakcja Polish News dziękuje Dyrekcji Muzeum za możliwość zwiedzania placówki z możliwością wykonywania zdjęć.

Ewa Michałowska -Walkiewicz