Ziemniaki i jabłka w naszej codziennej diecie

dieta

 dieta

Dlaczego ziemniaki?

 

Dlatego, że ziemniaki, dzięki dużej ilości składników mineralnych, pomagają organizmowi utrzymać równowagę kwasowo-zasadową.

Wysoką wartość odżywczą ziemniaki zawdzięczają białkom i węglowodanom.

Co warto wiedzieć to że, spośród wszystkich białek roślinnych, to właśnie białko znajdujące się w bulwach ziemniaków jest jednym z najwartościowszych – ma jedne z najwyższych wskaźników wartości biologicznych. Ziemniaki to również bogate źródło witamin: B1, B2, B6, PP oraz witaminy C – 300 gram ziemniaków pokrywa 40% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C!

Bulwy ziemniaka zawierają błonnik, który ułatwia trawienie, pomaga w walce z nadwagą i obniża poziom cholesterolu.

Ziemniaki mają sporo potasu, który obniża ciśnienie krwi oraz magnez, który jest budulcem zębów i kości, poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres. Mają też nieco wapnia, żelaza i fosforu. Ciekawostką jest, że stare ziemniaki są bardziej kaloryczne niż młode, ale mają mniej witaminy C. Za to zawierają więcej potasu i fosforu, witamin B1 i B6.

Najwięcej minerałów i witamin znajduje się tuż pod skórką. Natomiast w środku gromadzi się głównie skrobia. Dlatego obierajmy ziemniaki cienko, a jeszcze lepiej to byłoby gotować je lub piec w tylko mundurkach…

Powinniśmy wiec korzystać z dobrodziejstw tego niezwykłego, często niedocenianego warzywa.

  Z Historii

Ziemniaki pojawiły się w Europie w 1586 sprowadzone przez Anglika Thomasa Herriot, z terenu obecnej Kolumbii do swojego kraju. W XVII wieku ziemniaki rozpowszechniły się na Starym Kontynencie.

Różne nazwy

Kiedy mówimy o ziemniakach, należy pamiętać, że nie wszędzie ziemniaki to… ziemniaki. Najczęściej nazywa się je kartoflami – od niemieckiego określenie ziemniaka „kartoffel”. W Wielkopolsce ziemniaki to oczywiście pyry, w Małopolsce można spotkać określenie grule. Używanym dawniej określeniem ziemniaków było też „perki” – od kraju ich pochodzenia, którym rzekomo miało być Peru.

  Gotowanie

Ziemniaki będą miały lepszy smak jeśli do ich gotowania dodasz ząbek czosnku. Również wspaniały smak uzyskasz dodając gałązkę rozmarynu, natkę pietruszki, bazylię, kminek lub tymianek.

 Jabłka, Jabłka warte grzechu…

Jabłka znane były już w starożytności, ceniono je w starożytnym Egipbcie, jadali je Rzymianie.

W średniwieczu zakładano przy klasztorach jabłoniowe sady. Już wtedy znano ich cudowne właściwości.

 Jabłka:
– Są dobrym źródłem witaminy C. Mają dużo potasu, żelaza, magnezu, miedzi, krzemu, cynku, beta-karotenu, kwercytyny i mnóstwo pektyn.
– Jabłka hamują rozwój chorób krążenia oraz nowotworów, a także uszczelniają naczynia.

-Jabłka zawierają dużo fruktozy, zalecane są w żywieniu diabetyków.
– Jabłka zwiększają odporność na infekcje, powinny więc znaleźć się w diecie osób, które często się przeziębiają.
– Bardzo skutecznie oczyszczają organizm z toksyn i cholesterolu. Korzystnie wpływają na stan paznokci, skóry i włosów
– Jabłka polecane są zwłaszcza osobom odchudzającym się, bo szybko dają poczucie sytości

-Uważa się, że ocet z jabłek pozwala, dzięki swym właściwosciom, utrzymać w organiźmie równowagę między kwasami i zasadami.

-W medycynie ludowej wino z jabłek uważane jest za lek przy reumatyzmie i artretyzmie.

Wykorzystajmy więc obfitość jabłek bo:

Kto zjada jedno jabłko dziennie dożyje w zdrowiu 100 lat.

 Dieta ziemniaczano- jabłkowa

ziemniak Jabłko i ziemniak to wprost idealne połączenie, bo na­wzajem się uzupełniają i razem zaopatrują organizm we wszystkie najważniejsze witaminy, mikroelementy, skład­niki mineralne. Działają wyszczuplająco upiększająco i leczniczo. Już 4 dni wystarczą, aby stracić 3 kilogramy, pozbyć się dolegliwości żołądkowych, nabrać energii, a wieczorem zasypiać jak niemowlę.

 CODZIENNIE

Śniadanie: kawałek grahama lub razowca cienko po­smarowany masłem, a do tego do wyboru: kawałek bia­łego sera, gotowane jajko na twardo lub miękko lub też  średniej grubości plaste­rek wędliny drobiowej.

Drugie Śniadanie: małe opakowanie jogurtu naturalnego. 

 Lunch: sałatka z ugotowanych 3 pokrojonych w plastry sporych ziemniaków, jabłka ze skórką i zielonej sałaty, doprawio­na szczypiorkiem i sosem z łyżki twarożku ubitego z ły­żeczką niskokalorycznego majonezu. Do tego kawałek chudej wędzonej ryby.

 Uwagi: Ziemniaki gotuj w mundurkach. Podane w prze­pisach sałatki możesz doprawiać sosem z 2 łyżeczek oli­wy, octu winnego i ziół według uznania i jeść w dowol­nych ilościach. Ogranicz też picie kawy i herbaty na korzyść herbatek ziołowych i co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.

 DZIEŃ PIERWSZY

Obiad: zeszklij na łyżeczce oliwy drobno posiekaną ce­bulę, dodaj pokrojone w cząstki jabłko ze skórą, duś 5 mi­nut, dorzuć 3 łyżki gotowanego zielonego groszku, zago­tuj, dopraw ziołami. Zjedz z 2 ziemniakami, zieloną sałatą i plastrem upieczonej bez tłuszczu piersi kurczaka.

 Kolacja- jeżeli JUŻ musisz;  kawałek chrupkiego chleba z łyżką twa­rożku z ziołami i kiszonym ogórkiem lub pokrojonym w plasterki kiwii, plus pokrojone w cząstki jabłko ze skórą.

 DZIEŃ DRUGI

Lunch: sałatka z 2 ziemniaków, dużego jabłka, jajka na twardo, kiszonego ogórka, 2 sardynek i szczypiorku z so­sem z oliwy i octu jabłkowego.

 Obiad: podduś na 2 łyżeczkach oliwy drobno posiekaną cebulę. Pokrój w słupki 2 średniej grubości plasterki go­towanej szynki i podsmaż z cebulką na chrupko; dodaj duże, pokrojone w cząstki jabłko i duś jeszcze 5 minut. Na koniec wrzuć 4 pokrojone ziemniaki i dopraw. Zjedz z zieloną sałatą lub surówką z marchewki i ogórka.

 DZIEŃ TRZECI

Lunch: duży plaster upieczonej bez tłuszczu i obranej ze skórki piersi z kurczaka pokrój na kawałki, dodaj dwa pokrojone ziemniaki, drobno pokrojone jabłko ze skórką, trochę utartego na jarzynowej tarce selera, szczypiorek lub natkę i dopraw sosem,

 Obiad: obrane i drobno pokrojone jabłko uduś w łyżce wody, dopraw gałką muszkatołową i posiekanymi pra­żonymi migdałami. Zjedz z ugotowaną na parze chudą rybą, dwoma ziemniakami i sałatą.

 DZIEŃ  CZWARTY I NASTĘPNE…

Lunch: podduś na 2 łyżkach oliwy drobno posiekaną cebulę, dodaj 2 pokrojone w plastry ziemniaki, trochę startego na jarzynowej tarce selera i 1/2 łyżeczki zmielo­nej kolendry. Zalej dwiema szklankami wywaru warzyw­nego, zagotuj i przetrzyj. Można też włożyć do zupy ka­wałek ugotowanej piersi z kurczaka. Posyp natką.

Deser: pieczone jabłko.

Obiad: na dwóch łyżkach oliwy podduś na złoto drobno posiekaną cebulę, dodaj curry i pokrojone w cząstki jabłko ze skórą. Duś razem jeszcze 5 minut. Włóż 4 po­krojone w plastry ziemniaki, zalej filiżanką bulionu i do­praw. Zjedz z zieloną sałatą.

 Na bazie soczystych jabłek można przygotować wiele ciekawych potraw o zaskakującym smaku. Przepisy podamy  już wkrótce.

Opr. K.T.