15. Śniadanie Wielkanocne z królem

 

Już po raz 15. spotkamy się w Wielkanoc w Central Parku, przy pomniku króla Władysława Jagiełły. Organizatorzy Uta Szczerba i Janusz Szlechta zapraszają 20 kwietnia 2014 roku na Śniadanie Wielkanocne. Początek o godzinie 14.00.
Wejście do Central Parku od strony wschodniej, czyli z 5 Alei, jest pomiędzy Metropolitan Museum a 79 Street; od strony zachodniej wejście jest przy 81 Street. Pomnik znajduje się na niewielkim wzniesieniu, tuż obok Turtle Lake.

Każdy uczestnik śniadania proszony jest o przyniesienie ze sobą koszyczka ze święconką. Na murku okalającym pomnik ustawiamy potrawy wielkanocne, które potem będziemy wspólnie spożywać. Organizatorzy proszą również o dochowanie tradycji śniadań i ubranie wymyślnych, fantazyjnych kapeluszy.

Do tej pory śniadania poprzedzało spotkanie na 5 Alei przed katedrą świętego Patryka. Spotykaliśmy się w samo południe i godzinę uczestniczyliśmy we wspaniałej Paradzie Kapeluszy. W tym roku spotkania przed katedrą nie będzie. Ale zachęcamy wszystkich, aby we własnym zakresie w tej paradzie wzięli udział, żeby poznali jej koloryt i urok. Jest ona pięknym znakiem, że wreszcie mamy wiosnę.

Tłumy pod pomnikiem króla podczas 7. Śniadania – Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

Rozpoczynamy nasze wielkanocne świętowanie o godz. 14:00, tak po polsku: wspólną modlitwą i poświęceniem przyniesionych pokarmów. Od wielu lat jest z nami ojciec Michał Czyżewski OSPPE, paulin z parafii św. Kazimierza w Yonkers, NY. I to właśnie on poprowadzi modlitwę i poświęci pokarmy. Potem podzielimy się jajkiem i złożymy sobie życzenia świąteczne.

Spod katedry św. Patryka, w zwartej grupie, idą alejkami Parku Centralnego – pod pomnik króla Jagiełły – uczestnicy 6. Śniadania – Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

My, Polacy, jesteśmy wyjątkowi w celebrowaniu naszych świąt. Po Triduum Paschalnym jest radość Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Każdego roku u stóp pomnika króla zbiera się pokaźna grupa Polonii, najmniej 200 osób. Ale były takie śniadania, w których uczestniczyło blisko 400 osób. Tegoroczną Niedzielę Wielkanocną uświetnią śpiewacy i tancerze z Polish American Folk Dance Company. Przyjdą oni w polskich strojach ludowych. Będą osoby, które śpiewają i grają na gitarze – obiecała być z nami Dorota Huculak ze swoim mężem Jarkiem. Do naszej grupy obiecali dołączyć także Węgrzy, oczywiście w swoich tradycyjnych strojach.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy śniadania przyjdą w ciekawych kapeluszach, gdyż zostanie zorganizowany konkurs i wybór najpiękniejszego z nich. Będą wspaniałe, słodkie nagrody, ufundowane przez właścicielki kawiarni Café Riviera na Greenpoincie. Sklep mięsny „Kiszka” (również na Greenpoincie) obiecał przekazać własne wyroby wędliniarskie. Będzie także smalec domowy.

Uta Szczerba dzieli się jajkiem z uczestnikami 14. Śniadania Wielkanocnego

„Dziękuję wszystkim dotychczasowym uczestnikom śniadań, którzy pomagali nam organizować i uświetniali te spotkania – powiedziała Uta Szczerba „Nowemu Dziennikowi”. – Dziękuję Zosi Żeleskiej-Bobrowski, która zawsze była obecna ze swoim aparatem fotograficznym i dokumentowała nasze śniadania. Tygodnikowi 'Kurier Plus’ i 'Nowemu Dziennikowi’ dziękuję za patronat medialny przez te wszystkie lata”.

Będziemy szczególnie świętować tegoroczną Niedzielę Wielkanocną, gdyż jest to nasze 15., a więc jubileuszowe spotkanie w Central Parku. Wyjątkowość wynika również z faktu, że będzie to ostatnie spotkanie, które Uta Szczerba i Janusz Szlechta organizują. Nie oznacza to bynajmniej, że spotkań przy pomniku króla Jagiełły już nie będzie. Będą, jeśli znajdą się osoby chętne do ich kontynuowania.

„Udało się nam przyciągnąć w to miejsce wielu rodaków, jako że w śniadaniach uczestniczy średnio od 200 do 300 osób. Wiele osób dowiedziało się, że wśród licznych fantastycznych pomników w Central Park jest polski pomnik, pomnik wielkiego króla Władysława Jagiełły. Byłoby pięknie, gdyby nasi następcy kontynuowali te spotkania i utrwalali w pamięci rodaków to miejsce. Ale nie tylko rodaków, bo przecież wielu Amerykanów też je poznało dzięki śniadaniom” – powiedziała Uta Szczerba.

Wspólne zdjęcie uczestników 14. Śniadania Wielkanocnego przed pomnikiem króla Władysława Jagiełły – Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

Mamy nadzieję, że znajdzie się instytucja polonijna, sponsorzy i wolontariusze, którzy zechcą te śniadania jeszcze długo kontynuować. Potencjalni następcy powinni wiedzieć, że dwa miesiące przed spotkaniem trzeba wystąpić do zarządu parku o pozwolenie na jego zorganizowanie, czyli tzw. permit. Wnieść też należy stosowne opłaty.

Z wszelkimi pytaniami można się zwracać do Janusza Szlechty, redaktora „Nowego Dziennika”. Telefon: 212-594-2266 wewn. 120 lub e-mail: [email protected].

http://www.dziennik.com/