Czy biały to nowy czarny?

Prawa autorskie: hansgrohe/Hansgrohe SE

Najmodniejsze baterie kuchenne
oraz łazienkowe w czerni i bieli

Czarna armatura zawładnęła sercami miłośników pięknych wnętrz. Inaczej niż klasyczny chrom, zapewniła kuchniom oraz łazienkom wyrazisty, graficzny rys. Na kilka lat zdominowała projekty i aranżacje. Teraz jednak ma nowego, mocnego konkurenta. Matowa biel podbija wyobraźnię i wnętrza. Podpowiadamy, które wykończenie warto wybrać do różnych aranżacji.

Armatura chromowana o najróżniejszych formach nigdy nie wyjdzie z mody. Jest ponadczasowa – dowodzi tego jej niezmienna popularność od ponad stu lat. Coraz częściej jednak Polacy szukają alternatyw.

– Coraz chętniej zamiast błyszczącej armatury klienci wybierają matowe lub satynowe wykończenia. Wyjątkową karierę robią ostatnio baterie w odcieniach złota – polerowanego, szczotkowanego. W wyrafinowane gusty wpisują się nieoczywiste, intrygujące odcienie mosiądzu czy brązu. Ale nie da się ukryć, że najpopularniejsze w ostatnich latach były jednak bez wątpienia modele w matowej czerni. A teraz na podium wyborów konsumenckich wkrada się także matowa biel – zauważa Joanna Tamulska, Marketing Manager w Hansgrohe Polska.

Graficzna czerń

To barwa wyjątkowa. Wyrazista, ale bezpretensjonalna. Niezwykle elegancka, choć otwarta na wszelkie zestawienia stylistyczne. Na ogół zobowiązująca, jednak zastosowana w detalach – zupełnie uniwersalna. W starannie zaprojektowanych wnętrzach pojawia się od zawsze, teraz jednak została odkryta na nowo. Czerń w armaturze i akcesoriach to odkrycie ostatnich lat. 

W łazienkach wielką popularnością cieszą się kontrastowe zestawienia czarnych baterii i akcesoriów łazienkowych z jasnymi płytkami i ceramiką. Tło bywa białe, szare, ale także błękitne, zielonkawe albo pastelowo różowe. To jednak nie wszystko. Czarna armatura jest wprost niezbędna w nastrojowych wnętrzach utrzymanych w ciemnych barwach, z ważną rolą grafitu lub głębokiego brązu. Doskonale łączy się także z niezwykle popularnymi dziś płytkami drewnopodobnymi – w znakomity sposób podkreśla naturalne inspiracje. 

Prawa autorskie: hansgrohe/Hansgrohe SE

Z kolei w przypadku kuchni czarna bateria bywa znakomitym uzupełnieniem równie ciemnego zlewozmywaka albo kontrastowym akcentem na tle stalowego. Tego rodzaju armatura ponadto przepięknie odznacza się na tle jasnych mozaik czy popularnych białych kafelków metro.

– Wyrazisty kolor armatury pasuje zwłaszcza do modeli z łagodnymi łukami wylewki m.in. baterii zlewozmywakowej Aquno Select M81 (z szerokim strumieniem SatinFlow do mycia np. warzyw) czy modelu Aquittura M91 (z filtracją wody). Ale też świetnie podkreśla nowoczesną geometrię bestsellerowych baterii o mocnej bryle, jak te serii Talis M54. Zaakcentuje awangardowe, choć proste kształty dwuotworowej baterii z wyciąganą wylewką Metris Select M71 – podpowiada Joanna Tamulska.

Podobnie jak w przypadku zestawień kolorystycznych, czarna armatura wchodzi w harmonijne relacje także z rozmaitymi trendami stylistycznymi. Kojarzyć się może z minimalizmem lub stylem loftowym. Doskonale sprawdza się jednak również w aranżacjach modernistycznych i nawiązujących do estetyki retro. Może podnieść klasę łazienek i kuchni rustykalnych. Wszystko tak naprawdę w tym wypadku zależy nie od koloru, ale od kształtu wybranego modelu. Sama czerń jest niesamowicie uniwersalna, stąd jej nieustanna popularność w przypadku armatury.

Czysta biel

Świat wzornictwa instynktownie dąży do równowagi. Dlatego w pewnym momencie czerń musiała znaleźć naturalne uzupełnienie – coś dla tych, których ciemne tonacje nie przekonują. Biel jest przeciwieństwem czerni i stąd się bierze jej siła również jeśli idzie armaturę. 

Owszem, białe baterie bywają wykorzystywane jako kontrastowy akcent na ciemnym tle, ale to rzadsze rozwiązanie. Częściej wpisują się w jasną gamę barw wnętrza, podkreślają skojarzenia z czystością. A przede wszystkim zdobywają uznanie osób, które w łazience chcą się otoczyć delikatnością, łagodnością, miękkimi formami i… przytulnością. Choć biel z natury jest raczej zimna, niż ciepła, to w wersji matowej nabiera przyjaznego, mlecznego tonu. 

Prawa autorskie: hansgrohe/Hansgrohe SE

Atuty wykończenia w matowej bieli doskonale widać na przykładzie łagodnej, choć oryginalnej w kształtach, kolekcji armatury łazienkowej Vivenis. Biel nabiera siły też w połączeniu z nowoczesną, miękką geometrią – znajdziemy to w rozbudowanej serii Tecturis S, m.in. z bogatym wyborem baterii umywalkowych. W bieli skąpane są również liczne rozwiązania prysznicowe i wannowe, od deszczownic i głowic prysznicowych przez kompletne zestawy prysznicowe, m.in. Pulsify S, aż po odpływy liniowe RainDrain. Nie mówiąc o wdzięcznej formie białych baterii wannowych – zwłaszcza wolnostojących, jak te z serii Finoris. 

– Przez lata czerń w łazience zawitała nie tylko do armatury, ale też na dodatki czy okucia. Dziś tą drogą podążamy także w przypadku matowej bieli. Mamy akcesoria, odpływy czy inne elementy instalacyjne w tym kolorze, które uzupełniają armaturę i pasują do ceramiki – mówi Joanna Tamulska. 

Ekspertka marki hansgrohe wskazuje, że dziś w bieli dostępne są np. praktyczne wnęki prysznicowe z serii XtraStoris – stalowe półki gotowe do zagłębienia w ścianie przy natrysku. Łazienkę możemy też spersonalizować poprzez akcesoria łazienkowe w kolorze białym (m.in. uchwyty, drążki na ręczniki czy wieszaki na papier toaletowy) z kolekcji AddStoris. 

Prawa autorskie: hansgrohe/Hansgrohe SE

Hansgrohe to marka oferująca innowacyjne rozwiązania do kuchni i łazienek, które łączą w sobie technologie oszczędzające wodę i energię, inteligentne funkcje, doskonałe wzornictwo i najwyższą jakość. Wielokrotnie nagradzane produkty tej mogącej się poszczycić wieloletnią tradycją marki łączą w sobie innowacyjne podejście do projektowania z komfortem oraz zrównoważonym podejściem do rozwoju. Wspólnie z wieloletnim partnerem projektowym PHOENIX Design, marka hansgrohe oferuje również aplikację Smart Living, której celem jest zapewnienie użytkownikom większej wygody i bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennych czynności. W ramach działającej na całym świecie Grupy Hansgrohe, marka hansgrohe produkuje, sprzedaje i dystrybuuje prysznice, systemy prysznicowe, baterie łazienkowe i kuchenne oraz zlewozmywaki.
Hansgrohe. Poznaj piękno wody.

Prawa autorskie: hansgrohe/Hansgrohe SE