Domowe wyroby alkoholowe, Część IV

 

 Zdarzają się w naszym życiu momenty, kiedy kieliszek dobrej domowej nalewki lub likieru, jest tym, czego nam w danej chwili potrzeba. Te domowe alkohole można śmiało zaliczyć do prawdziwie królewskich trunków. Im dłużej stoją, tym bardziej nabierają szlachetnego smaku i aromatu. Rozgrzeją one zziębniętego, a zniechęconego podniosą na duchu.

 Nalewki i likiery z czereśni

Czereśnie są darami natury, które charakteryzują się wczesnym dojrzewaniem. Ponadto odznaczają się cennymi właściwościami, ponieważ zawierają dużo kobaltu, potasu, kwasu cytrynowego i kwasów organicznych. Zawarty w nich potas jest dobrym lekiem na reumatyzm i choroby wieńcowe. Świeże czereśnie są dobrze tolerowane nawet przez ludzi z chorobami przewodu pokarmowego. Do wyrobu nalewek i likierów stosuje się owoce lekko przejrzałe i ciemne o intensywnym zabarwieniu.

 1. Czereśniówka

1 kg (2 funty) owoców przebieramy, myjemy i osączamy na sicie lub rozkładamy na czystej ściereczce. Odkładamy na bok 25 dag (pół funta) owoców, a z pozostałych usuwamy pestki. Następnie czereśnie umieszczamy w dużym słoju lub gąsiorku wraz z sokiem, który się wydzielił podczas drylowania i zalewamy 1 litrem czystej wódki, która powinna przykryć owoce. Dodajemy 3-4 goździki, naczynie szczelnie zamykamy i stawiamy w nasłonecznionym miejscu na 2 miesiące Po tym czasie zlewamy nalewkę znad czereśni. Pozostałe w słoju owoce zasypujemy 1 funtem (1/2 kg) cukru i ponownie odstawiamy do momentu aż cukier całkowicie się rozpuści. Część nalewki można pozostawić w formie wytrawnej, drugą część można wymieszać ze słodką, przefiltrowaną nalewką i rozlać do butelek. Czereśniówka nabiera odpowiedniego aromatu po upływie pół roku.

 2. Nalewka czereśniowa

Jeden kg (2 funty) dojrzałych czereśni przebieramy, płuczemy, usuwamy szypułki, drylujemy, wsypujemy do dużego słoja. Aby otrzymać lekko gorzkawy posmak można dodać około 20 pestek. Następnie zalewamy owoce spirytusem 95% (3/4 litra) i czystą wódką ok. 40% (pół litra). Zamykamy szczelnie naczynie i odstawiamy na tydzień. Codziennie delikatnie wstrząsamy słojem. Po tygodniu ekstrakt czereśniowy zlewamy do butelki, zaś owoce w naczyniu zasypujemy cukrem (85 dag) i odstawiamy na 2 tygodnie. Otrzymany syrop zlewamy, mieszamy z 1/2 l przegotowanej zimnej wody i odlanym ekstraktem. Naczynie zamykamy i odstawiamy co najmniej na 1 miesiąc. Następnie nalewkę filtrujemy, zlewamy do butelek i odstawiamy jeszcze na tydzień.

3. Likier czereśniowo-wiśniowy

75 dag (półtora funta) czereśni i 25 dag (pół funta) wiśni myjemy, drylujemy i zalewamy 1 litrem spirytusu 95 proc. Dla poprawienia smaku można dodać kilkanaście rozgniecionych pestek. Odstawiamy na co najmniej 14 dni, a następnie odcedzamy. Spirytus zlewamy z powrotem do naczynia i dosładzamy rozpuszczonym w 1/4 l ciepłej wody cukrem w ilości ok. 35 dag (ok. 3/4 funta). Otrzymany roztwór odstawiamy ponownie na 14 dni, filtrujemy przez filtr do kawy i rozlewamy do butelek. Po upływie 2 miesięcy może się delektować własnoręcznie otrzymanym trunkiem.

 4. Likier czereśniowy

Płuczemy 1 kg (2 funty) ciemnych czereśni i usuwamy szypułki. Wysypujemy owoce na dużą miskę, zasypujemy 2 szklankami cukru i odstawiamy na kilka godzin lub na noc, aż zaczną produkować sok. Przekładamy owoce wraz z sokiem i cukrem do rondla i przez kilka minut podgrzewamy na niewielkim ogniu do chwili, aż owoce puszczą sok i cały cukier się rozpuści. Ponownie przekładamy czereśnie wraz z syropem do miski, przyciskamy ostrożnie czymś ciężkim, aby nie uszkodzić owoców i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Umieszczamy zawartość miski w dużym słoju i zalewamy mieszanką alkoholu, w skład której wchodzą: 1 szklanka czystej wódki, pół szklanki spirytusu ok. 70% i 1 szklanka amaretto (rodzaj likieru włoskiego). Zamykamy słój i odstawiamy w ciemne miejsce na około 3 miesiące.  Po tym czasie usuwamy czereśnie, a likier filtrujemy, używając filtra do kawy lub gęstej tkaniny. Na końcu zlewamy likier do butelek.

A. Wietrzyk