KRUPNIK DZIADKA
(na ok. 3/4 litra)
Składniki:
… 1/2 litra spirytusu, szklanka miodu, kawałek cynamonu, 6 goździków, 1/4 startej gałki muszkatołowej, 1/2 łyżeczki imbiru, 1/2 laski wanilii, kawałek skórki pomarańczowej, 5 ziaren ziela angielskiego.
Przygotowanie:
Przyprawy zalać 1/2 szklanki wody. Gotować na małym ogniu, aż zostanie 1/3 szklanki płynu. Miód podgrzać, zdjąć z ognia, wlać spirytus i przyprawy. Dodać drobno pokrojoną skórkę pomarańczową. Przelać do butelki.
Nalewkę odstawić na 24 godziny. Przecedzić i przelać do karafki.
Czym starszy, tym lepszy… krupnik jest gotowy już po 24 godzinach, ale gdy postoi dłużej, zyskuje na smaku. Najlepiej podawać go na gorąco.
Krupnik litewski – nalewka
Do przygotowania krupniku litewskiego potrzeba:
-
0,5 kg miodu
-
1 l spirytusu
-
0,5 l wody
-
0,5 wanilii
-
gałkę muszkatołową
-
skórkę pomarańczową
-
korę cynamonu
-
ziele angielskie
-
goździki
Przygotowanie krupniku litewskiego jest nieco pracochłonne. Całą pracę zaczynamy od obrania cienko skórki z jeden pomarańczy i ususzenia jej.
Następnie miód wlewamy do garnka i dodajemy przyprawy: pół przekrojonej na pół laski wanilii, ale posiekanej, kawałek (ze 2 cm) kory cynamonu, szczyptę mielonej gałki muszkatołowej, 5 ziaren ziela angielskiego, tyleż goździków. Wszystko to przez chwilkę podgrzewamy na małym ogniu.
Gdy miód jest ciepły dolewamy do niego dwie szklanki wody i doprowadzamy do zagotowania. Odstawiamy na chwilkę do przestygnięcia, ale do gorącego jeszcze syropu miodowego dolewamy spirytus i dodajemy wysuszona skórkę z pomarańczy. To wszystko przelewamy teraz do słoja i odstawiamy w spokoju na dobę.
Teraz już nie pozostaje nic innego jak przefiltrować krupnik i wlać do butelek. Trunek nadaje się do picia niemal od razu. A podawać go można zarówno na zimo jak i na ciepło.
Krupnik staropolski
Składniki:
– 1 l spirytusu,
– 0,5 litra miodu,
– 0,5 litra wody,
– 3 g cynamonu,
– 6 goździków,
– 6 ziaren pieprzu angielskiego,
– 0,5 laski wanilii,
– 0,25 gałki muszkatołowej,
– dokładnie obrana z białego miąższu skórka z ćwiartki pomarańczy.
Przygotowanie:
Zagotować osobno: miód z wodą w jednym garnku, a w drugim przyprawy z niewielką ilością wody (ale bez skórki z pomarańczy). Skórkę z pomarańczy włożyć do gotującej się wody tylko na ok. 1 minutę (nie gotować, bo da gorzki smak). Przyprawy po gotowaniu na wolnym ogniu przez ok. 10 min. odcedzić i wywar wlać do gotującego się miodu z wodą. Mieszając jeszcze chwilkę przytrzymać na wolnym ogniu, odstawić do przestudzenia, a potem wlać spirytus (można wlać do jeszcze ciepłego miodu, ale z nim nie gotować!). Przykryć i odstawić na 24 godziny, aby osad opadł i składniki „się przegryzły”. Po tym czasie przelać do butelek, odcedzając osad. Butelki dobrze zakorkować, a korek zalać lakiem. Taki krupnik im dłużej stoi, tym jest lepszy i można go pić na zimno albo na gorąco.
NALEWKI
Nalewka smorodinówka
Składniki
-
1 kg owoców czarnej porzeczki
-
30 dkg cukru
-
0,5 litra czystej wódki
-
0,5 litra spirytusu
Etapy przygotowania
-
Owoce dokładnie umyć oraz usunąć ogonki (gorzknieją ). Wsypać do dużego słoja ew. gąsiorka. Lekko rozgnieść czarną porzeczkę tłuczkiem do ziemniaków, pozostawiając jednak co najmniej 1/3 całych owoców. Dodać cukier, a następnie zalać całość 0,5 l wódki oraz spirytusu. Odstawić na okres 2 tygodni w ciepłe miejsce, codziennie wstrząsać słojem z zawartością celem dokładnego rozpuszczenia cukru.
-
Po upływie 2 tygodni, płyn odcedzić od owoców za pomocą durszlaka. Następnie rozlać płyn do butelek jednocześnie filtrując go za pomocą filtra do kawy lub bardzo gęstego sitka. Można spożywać po upływie co najmniej 2 miesięcy.
-
Owoce pozostałe po zlaniu płynu można ponownie zalać czystą wódką. Wówczas uzyskamy smaczny i delikatny likier.
-
Smacznego !
Nalewka z pigwy
Składniki:
-
1 kg owoców z pigwy
-
0,8 kg miodu lipowego
-
1 l spirytusu
-
Laska wanilii
Sposób przyrządzania:
Najbardziej męczącą i pracochłonną czynnością jest sprawienie pigwy. Trzeba ją pokroić w ćwiartki i pozbyć się pestek. Tak obraną pigwę wrzucamy do słoja, zlewamy spirytusem i odstawiamy na dwa miesiące. Od czasu do czasu, gdy nam się przypomni, potrząsamy.
Po tym czasie przelewamy płyn do drugiego słoja a na owoce wylewamy miód i wypestkowaną laskę wanilii. Miód wyciągnie z owoców pozostały w nich alkohol oraz aromat. Po mniej więcej dwóch, trzech tygodniach powstały syrop możemy zlać i połączyć z wcześniej zlanym nastawem. Całość filtrujemy i zlewamy do butelek.
Szczelnie zamknięte powinny leżakować co najmniej cztery miesiące.
Poprzednio zamieszczone przepisy:
Wielkanocna kuchnia majora Krzysztofa Strzębińskigo – Polishnews.com