Domowe wyroby alkoholowe II

 Zdarzają się w naszym życiu momenty, kiedy kieliszek dobrej domowej nalewki lub likieru, jest tym, czego nam w danej chwili potrzeba. Te domowe alkohole można śmiało zaliczyć do prawdziwie królewskich trunków. Im dłużej stoją, tym bardziej nabierają szlachetnego smaku i aromatu. Rozgrzeją one zziębniętego, a zniechęconego podniosą na duchu.

Część II
W poprzedniej edycji pisaliśmy o właściwościach owoców cytrusowych oraz nalewkach i likierach sporządzanych na bazie pomarańczy. Obecny artykuł poświęcamy domowym nalewkom i likierom opartych na cytrynach. Polecamy szczególnie nalewkę babci Aliny o bardzo oryginalnym smaku, której nie powinno zabraknąć w domowej apteczce jako skutecznego remedium na wiele kłopotów – od niestrawności po zwyczajny zły humor. Innym zalecanym trunkiem jest włoskie limoncello, czyli likier sporządzany ze skórek cytryny. Odznacza się on mocnym, cytrynowym aromatem, pozbawionym gorzkiego i cierpkiego smaku. Serwuje się go po posiłkach, a najlepiej smakuje w stanie zmrożonym. Pochodzi z południa Włoch, jednak obecnie jest powszechnie dostępny we włoskich sklepach. Włosi często podają ten aromatyczny trunek podczas świąt Bożego Narodzenia z panettone, włoską babką.

1. Cytrynówka
Cienko obraną skórkę z jednej cytryny zalewamy kwaterką (¼ l) spirytusu lub ½ litra czystej wódki. Przechowujemy w zamkniętym naczyniu z ciemnego szkła od czterech do pięciu dni.
Do zlanego znad skórek spirytusu dodajemy szklankę wody przegotowanej z cukrem (1 łyżka stołowa lub więcej w zależności od smaku).

2. Cytrynówka „na poczekaniu”
Trzy duże cytryny sparzamy wrzątkiem i delikatnie ścieramy tarką skórkę, którą mieszamy z 1 szklanką cukru i umieszczamy w emaliowanym garnku.  Startą skórkę i cukier zalewamy 1/2 l czystej wódki, garnek szczelnie przykrywamy pokrywką i podgrzewamy na siatce ochronnej (aby nie przypalić) do chwili, aż cukier się całkiem rozpuści, co trwa około 1 godziny. Następnie naczynie odstawiamy pod przykryciem na 3 godziny, przecedzamy powstały płyn powoli przez filtr i zlewamy do butelek. Nalewka nadaje się do spożycia już po upływie jednego dnia.
Uwaga: Pozbawione skórki cytryny można wykorzystać do innego celu.

3. Nalewka babci Aliny
Dwa funty (1 kg) cytryn sparzamy, zaś skórkę cienko obieramy, pamiętając, aby z cytrusów usunąć także białą gorzką warstwę (albedo). Następnie kroimy owoce w cienkie plasterki, usuwamy pestki, przekładamy do dużego słoja, wsypujemy 2 funty (1 kg) cukru, wlewamy 1 litr mleka, 1 litr spirytusu ok. 90 proc. i dodajemy skórki z 1-2 cytryn. Słój szczelnie zamykamy i stawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu na przeciąg jednego miesiąca, pamiętając, by co kilka dni nim potrząsnąć. Po upływie tego czasu przesączamy nalewkę przez bibułkowy filtr do kawy lub przez warstwę bawełnianej waty zawiniętej w jałową gazę. Otrzymana w wyniku filtracji nalewka powinna być przejrzysta o złocistym odcieniu.

4. Nalewka cytrynowa
Dwa funty (1 kg) cytryn obieramy cienko, a pokrojone skórki zalewamy 1 litrem spirytusu (ok. 60 proc.) i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedzamy i wlewamy do wystudzonego syropu zrobionego z 14 łyżek cukru i 1 szklanki wody. Przesączamy przez bibułę lub watę rozłożoną na durszlaku i rozlewamy do butelek. Po odstaniu 2-3 tygodni nalewka powinna nadawać się do spożycia.

5. Nalewka cytrynowo-kawowa
Cztery duże cytryny myjemy, nacinamy ostrym nożykiem i wciskamy w skórkę ok. 40 ziaren kawy. Wkładamy owoce do dużego słoja, zalewamy spirytusem 60% (1 litr) i wsypujemy 10 łyżek cukru. Odstawiamy na dwa tygodnie. Co kilka dni wstrząsamy słojem w celu rozpuszczenia się cukru. Następnie przecedzamy i przesączamy przez watę, ligninę lub bibułę filtracyjną. Zlewamy do butelek i odstawiamy na 3-4 tygodnie.
Uwaga: Jeśli nalewka wydaje się za mało słodka, to można dosypać cukru i pozostawić do dalszego leżakowania. W przypadku, gdy ziarna kawy nie chcą wejść w skórkę, wtedy wrzucamy je luzem do słoja.

6. Likier cytrynowy z mlekiem
Rozdrabniamy dwa funty (1 kg) obranych cytryn (powinien zostać tylko miękisz), dodajemy otartą skórkę z 2 cytryn, wkładamy do słoja, zasypujemy cukrem (40 dag) i pozostawiamy, aż się rozpuści. Następnie zalewamy 1 litrem surowego mleka i do mieszaniny tej dodajemy 1 litr spirytusu 90-95%. Całość wlewamy do dużego słoja lub gąsiorka i dodajemy 1 laskę wanilii. Otrzymamy buro-szarą ciecz z kłaczkami zwarzonego mleka. Jednak po 8-9 tygodniach (mieszać 2-3 razy w tygodniu) ciecz zacznie się klarować. Kiedy wytrącone białko stanie się już tylko zawiesiną w złotawo-cytrynowym likierze, należy całość przefiltrować przez bibułę lub gazę. Otrzymamy klarowny likier o nieporównanym smaku – im będzie starszy, tym lepszy.

7. Likier po włosku (crema di limoncello)
Cytryny (7-8 sztuk) myjemy, osuszamy i cienko obieramy, aby na skórkach było jak najmniej białego miąższu (albedo). Skórki cytryn wkładamy do słoja, zalewamy spirytusem 90-95 % (pół litra), stawiamy w ciemnym miejscu i co 2 dni potrząsamy słojem. Po upływie dwóch tygodni, kiedy skórki całkowicie stracą kolor, przecedzamy je przez durszlak i pozostawiamy w słoju sam alkohol. W garnku zagotowujemy pół litra wody z cukrem (30 dag) i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie wlewamy płyn do słoja z alkoholem, mieszamy i stawiamy na okres 4-5 dni w chłodnym miejscu, np. w lodówce.
Uwaga: Cytryny bez skórek można wykorzystać do innych celów. Ciekawą propozycją może być zmieszanie soku z owoców pół na pół z wodą i sporządzenie z użyciem zamrażarki kostek lodu, które dodamy do drinków lub coli.

Przepisy zebrał, sprawdził i opracował dla Czytelników portalu polishnews.com
A. Wietrzyk, Polska