Historia rzeźby ludowej

Rzeźbiarz i harmonista

Sztuka rzeźbiarska, to dość szeroka dziedzina artystyczna, która jest podziwiana we wszystkich regionach świata. Wśród jej wielu dziedzin, szczególne miejsce zajmuje rzeźbiarstwo ludowe. O tajnikach polskiego rzeźbiarstwa ludowego rozmawia z Naszą Redakcją pan Marian Kryśkiewicz ze świętokrzyskiego Stawu Kunowskiego, którego drugą pasją wcześniej już opisywaną jest gra na harmonii.

Najstarsze rzeźby

Najstarsze rzeźby pochodzą z czasów odleglejszych niż pierwsze cywilizacje. Umiejętność obróbki surowców naturalnych, była dla pierwotnego człowieka niezbędna. Dzięki niej właśnie wyrabiał on sobie podstawowe narzędzia oraz broń. Szybko jednak sztuka obróbki surowców, zaczęła służyć także innym celom, dając wyraz potrzebom duchowym- opowiada pan Kryśkiewicz. W ten właśnie sposób,  powstawały pierwsze rzeźby drewniane i kamienne, które przedstawiały wizerunki opiekuńczych bóstw.

Mijają lata

Przez tysiąclecia rzeźbiarstwo przerodziło się w dość zaawansowaną gałąź sztuki. Już w starożytności podziw budziły potężne figury olimpijskich bogów, którego autorem był na przykład Fidiasz. Doskonałe proporcje greckich rzeźb, były jak mówi nam pan Marian ze Stawu Kunowskiego, inspiracją takich mistrzów renesansu jak Michał Anioł, który według tych samych zasad wykonał słynną rzeźbę Dawida. Dzisiejsze rzeźbiarstwo to także abstrakcyjne konstrukcje, które jak mówi nam z uśmiechem na twarzy pan Marian, nie każdemu przypadają do gustu.

Wystawa rzeźb pana Mariana

Rzeźbiarstwo jako jedyna tradycyjna sztuka wizualna, pozwala uzyskać trójwymiarowy efekt osobie, która ją ogląda- opowiada historyk Jadwiga Chmielewska organizatorka wystawy rzeź ludowych w Piekarach Śląskich. Niezależnie od obranej przez artystę koncepcji i techniki jaką wykorzystał w celu wykonania rzeźby, wymaga ona zawsze najwyższej precyzji. Każdy błąd może skutkować uszczerbkiem na materiale rzeźbiarskim, który wówczas zaprzepaści cały projekt– dodaje pani Chmielewska.

Na czym polega rzeźbienie

Rzeźbienie to oczywiście proces, który składa się z wielu etapów by danej bryle materiałowej nadać żądany wygląd- opowiada pan Marian Kryśkiewicz. Rozwijająca się sukcesywnie dyscyplina rzeźbiarska, coraz częściej zaczęła wykorzystywać na przykład tak zwane utwardzane termicznie rzeźby, co czyni się zawsze na gorąco. Taki zabieg zabezpiecza pracę rzeźbiarską przed upadkiem i rozbiciem jej. Wśród materiałów wykorzystywanych w rzeźbiarstwie są bryły solne, drewno i kamień. Na wystawie w Piekarach Ślaskich, pan Marian prezentował figurę Jezusa Frasobliwego, a także kobietę i mężczyznę, mieszkańców dawnej wsi polskiej, jaką opisywał Władysław Reymont. Na wspomnianej wystawie, rzeźby pana Mariana cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Panie Marianie, wszystkiego najlepszego życzy Redakcja Polish News.

Ewa Michałowska- Walkiewicz