Kartki świąteczne

Rysunek Madzi Żelazowskiej uczennicy przedszkola ze świętokrzyskich Kapkazów

Dziecięce malowanki

Kartka świąteczna, bierze swój początek od zwykłej kartki pocztowej. Jest to oczywiście kartonowa kartka, na której się pisze jedynie krótką korespondencję. Często jest ona niezapakowana w kopertę. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kartki świąteczne przedstawiały rysunki, które stworzyły dzieci. Były one zawsze kolorowe i zawierały to, na co dzieci czekały w Boże Narodzenie.

Piękne obrazki

Na kartkach świątecznych muszą być oczywiście zamieszczone obrazki, nawiązujące do Bożego Narodzenia. Jest tam rzecz jasna choinka, bawiące się przy niej dzieci, a także Mikołaj z workiem prezentów. Niekiedy gdy dzieci narysowały obrazek nawiązujący do świąt grudniowych, właśnie taki rysunek wysyłano pocztą do bliskich mieszkających daleko, aby w ten sposób złożyć im życzenia świąteczne. Rysunek taki musiał być wtedy włożony do koperty, gdyż jedynie kartki zakupione na poczcie mogły być wysyłane bezkopertowo. Często też bywało, że w dawnych szkołach rysunki dzieci obrazujące Boże Narodzenie zawieszano na choince w szkołach, tworząc w ten sposób jej wyjątkową ozdobę.

Przedmiot pożądania kolekcjonerów

Kartki pocztowe są przedmiotem pożądania wielu ich zbieraczy, zwanych zwyczajowo deltiologami. Nie ustalono jednak autora pierwszej kartki pocztowej. Znane są jednak nazwiska kilku osób, które stworzyły jej pierwowzór i nadały nazwę. Był to między innymi brytyjski pisarz Theodore Hook, który na zwykłym kartoniku narysował pobliski krajobraz. ZHenryk Sienkiewicz wymyślił na konkursie rozpisanym w roku 1904, nazwę „pocztówka” dla wspomnianej tekturkowej kartki. W roku 1904 na łamach magazynu „Listek”, pisano o różnorodności kartek pocztowych i ich wyjątkowości, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.

Redakcja Polish News, została zaproszona na „Wieczorek grudniowy” do świętokrzyskich Krynek, by w tamtejszym Domu Kultury, oglądać prezentowane kartki pocztowe, posiadające ilustracje nawiązujące do zbliżających się świąt. Jednak kartki pocztowe wykonane w oparciu o rysunki dzieci, cieszyły się największym uznaniem.

Ewa Michałowska -Walkiewicz