W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Region Sieci Poczty Polskiej w Łodzi oraz Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało „Wystawę Pocztówek Świątecznych”. Zapraszamy do Urzędu Pocztowego przy ul. Kościuszki 5/7.
Na ekspozycję złożyło się 38 archiwalnych oraz 17 współczesnych kart pocztowych. Pocztówki archiwalne pochodzą z kolekcji prywatnych i spuścizn przechowywanych w Archiwum Państwowym w Łodzi, m.in. z Archiwum rodziny Bartoszewiczów, Archiwum Profesora Emila Stanisława Rappaporta, Archiwum Eugeniusza Ajnenkiela czy Archiwum Anatola Gupieńca.
– Wspólnie z łódzkim Archiwum Państwowym przygotowaliśmy wyjątkową wystawę pocztówek świątecznych. Kartki świąteczne to ważny element w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Dzięki nim możemy obdarować bliskich niezapomnianymi życzeniami. Poczta Polska zachęca zatem do wysyłania kartek świątecznych. Papierowa kartka z życzeniami to nie tylko wyraz pamięci o tych, którym nie możemy złożyć życzeń osobiście, ale również wspaniała pamiątka i świąteczna dekoracja – podkreśla Lucyna Prygiel – Augustyniak, dyrektor Regionu Sieci w Łodzi.
Przeważająca większość kart pocztowych została wytworzona w okresie PRL, w latach 50, 60 i 70-tych XX wieku. Najstarsza prezentowana pocztówka datowana jest na 1909 r. – została ona wysłana z Zakopanego do Krakowa.
Wydawcami kartek były Biuro Wydawnicze „Ruch”, Spółdzielnia Instytut Wydawniczy „Kraj” w Warszawie, Spółdzielnia Pracy Fotografów Katowice, Ars Christiana, Centrala Handlowa Przemysłu Papierniczego Łódź oraz Krajowa Agencja Wydawnicza.
Autorami oprawy graficznej pocztówek byli znani i cenieni polscy ilustratorzy, plastycy i fotografowie, tacy jak: Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś, Eugeniusz Stec, Maria Mackiewicz, Roman Orszulski, Jerzy Wendołowski.
– Nadchodzący czas Bożego Narodzenia zainspirował nas jako Archiwum Państwowe w Łodzi do zaprezentowania mieszkańcom Łodzi i regionu, we współpracy z Pocztą Polską Region Sieci w Łodzi, kolekcji kart świątecznych. Z sentymentem można spojrzeć w przeszłość by zobaczyć jak wyglądało składanie życzeń zanim w naszym życiu na dobre zagościł świat cyfrowy – mówi Bartosz Górecki, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi.
Wystawa będzie prezentowana do 10 stycznia 2022 r. w Urzędzie Pocztowym Łódź 4, przy ul. Kościuszki 5/7 w Łodzi.