Polskie stroje ludowe

Polskie stroje ludowe

Na pogrzeb, wesele i na Nowy Rok

Polskie stroje ludowe, to po prostu określenie stosowane do nazwania ubiorów codziennych i odświętnych, używanych przez mieszkańców dawnych wsi.

Kolorystyka

Okres największego rozwoju kolorystyki i dekoracyjności strojów ludowych, odnosi się w szczególności do drugiej połowy XIX stulecia. Wtedy to miało miejsce tak zwane uwłaszczenie chłopów, rozwój gospodarki towarowej, a także rozwój polskiego przemysłu. Te wszystkie zaistniałe warunki, miały niebagatelny wpływ na wzrost zamożności chłopów, a także na wygląd ich ubrania.

Międzywojnie

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, strój ludowy zaczął być traktowany jako odzież odświętna. Noszono je zwyczajowo podczas wielkich okazji. Wygląd stroju był rzecz jasna uzależniony od regionu Polski, gdzie go noszono. Pomysły na stroje często czerpano z wyglądu strojów okolicznie zamieszkałych szlachciców, ale też nie rzadko z mundurów wojskowych.

Moda europejska

Na wygląd i dekoracyjność strojów etnograficznych, miała też wpływ moda europejska okresu późnego barku, a wcześniej renesansu. Zdobienie stroju zależało od zamożności grup etnograficznych i indywidualnego zaopatrzenia ekonomicznego właściciela takiego ubrania. Inaczej dekorowano swoje stroje na czas pogrzebu, wesela, a jeszcze inaczej na Boże Narodzenie, Wielkanoc i na Nowy Rok.

Szare i czarne

Stroje ludowe w Polsce odróżniały się znacznie od rodzimego stroju narodowego, który wywodzi się od ubioru sarmacko- kontuszowego. Na czas „żałoby narodowej” po przegranych powstaniach narodowych, strój ludowy znacznie zubożał. Przybrał on wówczas kolor czarno-szary. A kobiety zrezygnowały z noszenia korali i zausznic.

Redakcja Polish News, zwiedzając świętokrzyskie Izby Pamięci, miała okazję zobaczenia wiele strojów ludowych, szytych na każdą okazję.

Ewa Michałowska -Walkiewicz