Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Lutosławskiego.

 

Na koncertach z jego muzyką wystąpią m.in. Krystian Zimmerman, Anne-Sophie Mutter i Johannes Moser.

– Program obchodów Roku Lutosławskiego jest ciekawy, a przede wszystkim kompletny – podkreślił minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jak wyjaśnił, twórczość kompozytora będzie promowana w kraju i zagranicą w ramach festiwali, koncertów, wydawnictw płytowych i monograficznych oraz warsztatów edukacyjnych.

Program obchodów zaprezentowano w Warszawie na piątkowej konferencji prasowej z udziałem szefa resortu kultury.

Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 r. w Warszawie. W dniu 100. rocznicy jego urodzin w stolicy wystąpi Anne-Sophie Mutter, skrzypaczka, dla której kompozytor napisał m.in. “Łańcuch II”. Solistce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. W Filharmonii Narodowej w ciągu roku zaplanowano także koncerty pod batutą m.in. Francois-Xaviera Rotha, Roberta Abbado, Alexandra Lazavera i Olega Caetaniego.

W styczniu w Londynie zostanie zainaugurowany projekt Philharmonia Orchestra, poświęcony twórczości Lutosławskiego. W ramach projektu “Woven Words” (“wyplatane słowa”) jedna z najsłynniejszych brytyjskich orkiestr będzie patronować cyklowi koncertów orkiestrowych i kameralnych z muzyką polskiego kompozytora.

Twórczość Lutosławskiego będzie prezentowana także na scenach w Niemczech, Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Japonii, Singapurze, Finlandii, Norwegii, Monako i Chinach. Jego utwory wykonają pianista Krystian Zimmerman, wiolonczeliści Johannes Moser i
Christian Poltery oraz klarnecista Martin Froest. Solistom towarzyszyć będą cenione zespoły, m.in. wspomniana już Philharmonia Orchestra i Esa-Pekka Salonen, Berliner Philharmoniker i Simon Rattle, London Symphony Orchestra i Antonio Pappano, Halle Orchestra i Stanisław Skrowaczewski, Orchestre de Paris i Paavo Jaervi, Duesseldorfer Symphoniker i Andriej Borejko.

We wrześniu Narodowy Instytut Audiowizualny, jeden z organizatorów obchodów, planuje uruchomienie serwisu internetowego, na którym będzie można wysłuchać wszystkich utworów Lutosławskiego w przynajmniej jednym wykonaniu. W serwisie mają się znaleźć również wszystkie dzieła Mikołaja Henryka Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

W dniach 24 stycznia – 9 lutego odbędzie się w Warszawie X Festiwal Witolda Lutosławskiego “Łańcuch”. Jubileuszową edycję rozpocznie koncert w wigilię 100. rocznicy urodzin Lutosławskiego na Zamku Królewskim. Wystąpią: tenor Marcel Beekman, mezzosopran Roksana Wardenga i wiolonczelista Marcin Zdunik. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso.

Organizator festiwalu “Łańcuch” – Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, które od ponad 10 lat promuje twórczość swojego patrona – na jubileuszowy rok zaplanował także dwie monografie na temat kompozytora oraz Międzynarodowy Konkurs Kompozytorskiego.

W Roku Lutosławskiego, w dniach 21-28 lutego, odbędzie się  w Warszawie 9. edycja Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego imienia kompozytora. W zmaganiach wezmą udział młodzi, do 24. roku życia, wiolonczeliści z całego świata.

Minister poinformował, że na realizację programu obchodów przeznaczył prawie 15 mln zł. Za realizację programu odpowiadają: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Audiowizualny i Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego. Funkcję pełnomocnika obchodów Roku Lutosławskiego przy ministrze kultury pełni dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski.

W piątek Sejm zadecydował, że Lutosławski będzie jednym z trzech patronów 2013 r. Obok kompozytora będą to poeta Julian Tuwim i chemik Jan Czochralski.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów i projektów ukażą się 17 grudnia 2012 na oficjalnej stronie obchodów Roku Lutosławskiego: www.lutoslawski.culture.pl. Będzie ona redagowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Program obchodów Roku Lutosławskiego został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koordynacja projektu: Instytut Muzyki i Tańca
Koordynacja programu zagranicznego i komunikacji :
Instytut Adama Mickiewicza
Współorganizatorzy:
Narodowy Instytut Audiowizualny, sPolskie Radio, Towarzytwo im. Witolda Lutosławskiego

http://lutoslawski.culture.pl/