ROZTAŃCZONE LATO W ZAKOPANEM

Koncert Finałowy 53 MFFZG 2022.
W środku od lewej: Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, Vice- Burmistrz Agnieszka Nowak- Gąsienica, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Hania Rybka oraz prowadzący: Zofia Kubiniec-Stanuch i Marcin Zubek.

 Foto: Biuro Prasowe Festiwalu

Autor: Ania Navas

Po raz pięćdziesiąty trzeci Zakopane gościło pod koniec lata górali z różnych stron świata podczas wyjątkowego wydarzenia kulturalnego jakim jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

W dniach od 19 do 26 sierpnia 2022 roku niemal w samym centrum Zakopanego, na Dolnej Równi Krupowej licznie przybyli miłośnicy góralskiego folkloru a także turyści z kraju i z zagranicy mogli uczestniczyć w koncertach, zabawach tanecznych, spotkaniach i prezentacjach związanych ze sztuką ludową, rzemiosłem regionalnych twórców, dniami narodowymi poszczególnych zespołów oraz podziwiać wystawy fotograficzne o tematyce folklorystycznej i brać udział w imprezach towarzyszących, jak np. koncerty Na Folkową Nutę.

Owczarki podhalańskie uczestniczyły w festiwalowym korowodzie.
Foto: Biuro Prasowe Festiwalu

Były też Mistrzostwa Podhala w powożeniu zaprzęgami konnymi oraz wystawa rasowych owczarków podhalańskich. Nie zabrakło też zajęć dla dzieci. Był to tydzień wypełniony radością, śpiewem i tańcem. Górale z wielu zakątków świata mieli możliwość podzielenia się swoimi unikalnymi tradycjami z pełną uznania i podziwu publicznością.

Foto: Waldemar Sowiński

Chęć podzielenia się tradycjami i folklorem narodów zamieszkujących regiony górskie sięga lat 20-tych, XX wieku. Z rożnych jednak przyczyn nie została ona kontynuowana cyklicznie i spopularyzowana. Dopiero po II Wojnie Światowej, na początku lat 60-tych pani Krystyna Słobodzińska, wielka miłośniczka Podhala i jego tradycji, sprawująca wówczas funkcję kierownika referatu kultury w Miejskiej Radzie Narodowej w Zakopanem zainicjowała cykl wrześniowych imprez kulturalno-folklorystycznych, które miały w zamyśle przedłużyć sezon letni pod Tatrami.

Festiwal Zespołów Regionalnych Ziem Górskich był jedną z wielu imprez tzw. „Jesieni Tatrzańskiej ” i w roku 1968 zyskał rangę międzynarodową. Obecnie jest to jedna z najlepszych i najbardziej prestiżowych imprez tego rodzaju w świecie.

Foto: Waldemar Sowiński

W koncertach konkursowych o zdobycie Złotych, Srebrnych i Brązowych Ciupag zawalczyły w tym roku następujące zespoły:

Zespoły zagraniczne:

1. Towarzystwo kulturalno artystyczne „Slavija” – BOŚNIA I HERCEGOWINA

2. Zespół „Negreni Village” – RUMUNIA

3. Zespół Tańca „Szombathely Ungaresca” – WĘGRY

4. Grupa kulturalna „GURU-The Arts Hub– INDIE

5. Zespół pieśni i tańca „Valašské VSACAN” –CZECHY

6. Zespół folklorystyczny „Blazhevski” – MACEDONIA

7. Tradycyjna baletowa grupa folklorystyczna – MEKSYK

8. Anatolijska Fundacja Folkloru – TURCJA

9. Zespół oryginalnego folkloru „Ludoseltsi” – BUŁGARIA

10. Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Slavko Manojlović” – SERBIA 11. Zespół Folklorystyczny „MARÍNA” – SŁOWACJA

Foto: Waldemar Sowiński

Zespoły polskie:

1. Zespół Regionalny „OwCoK” (POLSKA)

2. Zespół Regionalny „Podegrodzie” (POLSKA)

3. Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” (POLSKA)

4. Zespół Regionalny „Biołodunajcanie”(POLSKA)

Foto: Waldemar Sowiński

Jak co roku, zespoły uczestniczące w konkursie oceniane były przez międzynarodowe jury w trzech równorzędnych kategoriach, prezentujących folklor w formie:

1. – TRADYCYJNEJ

2. – ARTYSTYCZNIE OPRACOWANEJ

3. – STYLIZOWANEJ

Jury Festiwalu pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej, etnomuzykologa przyznało w tym roku następujące główne nagrody:

 

Foto: Waldemar Sowiński

OTE CIUPAGI

KATEGORIA I:

Zespół „Ludoseltsi” – BUŁGARIA

KATEGORIA II:

Zespół Tańca „Szombathely Ungaresca” – WĘGRY

KATEGORIA III:

Zespół folklorystyczny „Blazhevoski”MACEDONIA

Foto: Waldemar Sowiński

SREBRNE CIUPAGI

KATEGORIA I:

Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” – POLSKA

KATEGORIA II:

Zespół Folklorystyczny MARÍNA” – SŁOWACJA

KATEGORIA III:

Anatolijska Fundacja Folkloru- TURCJA

BRĄZOWE CIUPAGI

KATEGORIA I:

Zespół Regionalny „Podegrodzie” (POLSKA)

KATEGORIA II:

Zespół pieśni i tańca „Valašské VSACAN” –CZECHY

KATEGORIA III:

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Slavko Manojlović”SERBIA

Corocznie przyznawana Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego trafiła tym razem do Zespołu „Marina” ze Słowacji.

Podczas Festiwalu odbyło się również wręczenie nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego „ Żywioł Folkloru”.

W kat.I „Akredytowani dziennikarze i fotoreporterzy” główną nagrodę zdobyła Barbara Hadowska, zaś w kat.II „Publiczność festiwalowa” nagrody otrzymali ex aequo Daniel Franek i Sylwia Żołądek. Nagrodę specjalną „Polska Press” zdobył Waldemar Sowiński, wieloletni współpracownik Polish News, USA.


Nagrodę specjalną Polska Press w konkursie:   „ Żywioł Folkloru” otrzymał Waldemar Sowiński wieloletni współpracownik Polish News. Oto 2 nagrodzone prace, których jest autorem.

Na zakończenie 53 edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem Dyrektor Artystyczny tegorocznego Festiwalu, Hania Rybka zwróciła się do wszystkich uczestników:

Z całego serca dziękujemy wszystkim zespołom-artystom oraz kierownikom tych zespołów, którzy zaszczycili Zakopane swoją obecnością na 53 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich za wysoki poziom artystyczny, za znakomitą atmosferę jaką tworzyli w trakcie naszego święta, a co najważniejsze za podtrzymywanie piękniej tradycji, kultury naszych przodków”.

Następne festiwalowe atrakcje już w sierpniu 2023 roku. Zakopane zaprasza!