Święto Wojska Polskiego

Pokaz współczesnego sprzętu wojskowego na pikniku wojskowym w świętokrzyskim Bodzentynie

Wspomnienie bitwy z roku 1920

Bitwa Warszawska, uchroniła Europę przed nawałą bolszewicką, zwyczajowo zwaną „czerwoną zarazą”. Była ona prawdziwym cudem, którego dokonało Wojsko Polskie.

W dniu 15 sierpnia 1920

Dwie dywizje bolszewickie dnia 15 sierpnia 1920 roku, uderzyły na armię polską pod Radzyminem, przełamując tym samym obronę 11 Dywizji Wojska Polskiego podległej rozkazom pułkownika Bolesława Jaźwińskiego. Jednocześnie, zgodnie z rozkazu Marszałka Piłsudskiego jedna z polskich dywizji ruszyła w stronę warszawskiej Pragi a druga na podwarszawską Jabłonnę. Rozpoczęła się tym samym zaciekła walka.

Natarcie w kierunku Nasielska

Armia generała Władysława Sikorskiego, skierowała się do natarcia w kierunku Nasielska. Polska grupa uderzeniowa, mająca ogromną przewagę nad zdezorganizowaną radziecką Grupą Mozyrską, ruszyła szerokim łukiem na wroga, by już następnego dnia dotrzeć do szosy prowadzącej do Warszawy. Dość szybko do natarcia skierowała się 3 Dywizja Piechoty Legionów Polskich. Tym samym wojska radzieckie zostały związane natychmiastowym zwrotem zaczepnym sił polskich, które zostało wsparte czołgami, kawalerią konną i zbrojnymi grupami opancerzonymi.

Polska kontrofensywa

Reszta wojsk polskich przeszła do kontrofensywy na całej długości frontu. Armia generała Władysława Sikorskiego uderzająca znad rzeki Wkra, rozbiła jednocześnie XV i III armię bolszewicką. Wskutek braku łączności z dowództwem i totalnego zmęczenia żołnierzy, większa część wojsk bolszewickich przeszła do niezorganizowanego odwrotu. Część sił wroga, nie mogąc się przebić na wschód, przekroczyła granicę niemiecką gdzie została zaaresztowana. Polacy pokazali zatem nie tylko Europie ale całemu światu, że nie dadzą sobie wydrzeć wolności.

 

Na wojskowym pikniku w Bodzentynie

Święto Wojska Polskiego, inaczej zwane świętem Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, obchodzone jest właśnie w dniu 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej zwyczajowo Cudem nad Wisłą. Bitwa ta stoczona była podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920.

Żołnierski poczęstunek – grochówka dla uczestników pokniku

W dniu 15 sierpnia 2023 roku, Redakcja Polish News udała się na piknik wojskowy do świętokrzyskiego Bodzentyna, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z żołnierzami z różnych jednostek wojskowych, jak również mogliśmy zobaczyć współczesne wozy bojowe i współczesną broń.

Ewa Michałowska – Walkiewicz