Uroczystość Bożego Ciała AD 2022

W tegorocznej Uroczystości Bożego Ciała 19. czerwca, wzięła udział cała parafia pw. św. Faustyny Kowalskiej w Chicago, IL. Wśród licznie zebranych wiernych wyróżniały się wspaniałe poczty sztandarowe, reprezentowane przez członków różnych grup modlitewnych i organizacji działających przy parafii. Dla podniesienia uroczystego charakteru święta większość z nich przyodziana była w piękne stroje regionalne, najwięcej góralskie. Kilka grup przygotowało Ołtarze na trasie Procesji przebiegającej ulicami wokół kościoła.

Pierwszy Ołtarz przygotowała Rodzina Długopolski.

Drugi Ołtarz przygotowało Arcybractwo Straży Honorowej.

Trzeci Ołtarz przygotował Polski Klub św. Faustyny.

Czwarty Ołtarz przygotowała Wspólnota Neokatechumenalna.

Wspólnota działa na terenie tutejszej parafii od roku 2019., (parafia powstała z połączenia dwóch parafii św. Kamila i św. Joan de Chantal). „Wspólnota powstała jako owoc uczestniczenia w Katechezach dla Dorosłych w roku 2006 w wówczas jeszcze istniejącej parafii sw. Kamila.”

Droga Neokatechumenalna jest formacją służącą doprowadzeniu do dojrzałej wiary chrześcijańskiej – osoby już ochrzczone, ale potrzebujące gruntownego wprowadzenia w program Chrystusowego Kazania na górze, poprzez nauczenie ich słuchania Słowa Bożego (por. KO 25), aktywnego, świadomego i pełnego uczestniczenia w liturgii oraz przeżywania miłości ((gr.) agapé) we wspólnocie chrześcijańskiej (por. KK 9). /…/ Ze względu na katechetyczny charakter oraz cel neokatechumenatu, którym jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, jest on realizowany w parafiach pod opieką pasterską proboszcza. Wspólnoty neokatechumenalne są więc częścią danej parafii, a nie jakiegoś oddzielnego stowarzyszenia w Kościele. Katechiści, którzy prowadzą wspólnotę, czynią to jako posługę wobec parafii. 1)

Wspólnoty Neokatechumenalne istnieją w ponad 100. krajach na świecie. W Europie, najwięcej wspólnot jest we Włoszech oraz w Hiszpanii, potem w Polsce (ok. tysiąca wspólnot). Droga jest bardzo rozpowszechniona także w obu Amerykach, Azji, Afryce. Wspólnoty Drogi istnieją także w Kościołach orientalnych Bliskiego Wschodu, w Izraelu, Libanie, Iraku etc.

Katechumenalny rodzaj wprowadzenia w wiarę jako jeden ze spontanicznych owoców Soboru Watykańskiego II (1962-1965- przypis red.), popierany był przez kolejnych papieży: bł. Pawła VI, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, a także obecnie przez papieża Franciszka. W jednej ze swoich wypowiedzi, papież Jan Paweł II zacytował swojego poprzednika bł. Pawła VI: „Ileż radości i nadziei dajecie nam waszą obecnością i waszą działalnością …”, a następnie stwierdził: „/…/uznaję Drogę Neokatechumenalną za itinerarium (łac. drogę – przypis red.) formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych.” 2)

Wspólnota Neokatechumenalna jest stale otwarta na przyjmowanie nowych członków. Jeżeli kto czuje potrzebę głębszego zgłębiania treści Biblijnych i praktycznego ich wcielania w swoje życie, to zapraszamy na Katechezy Wstępne, które odbędą się na terenie parafii św. Faustyny we wrześnie tego roku.

Z możliwości przygotowania i dekorowania jednego z Ołtarzy na doroczną Uroczystość Bożego Ciała, czuliśmy się zaszczyceni i mocno ucieszeni. Pogoda również dopisała, była wspaniała, pełna słońca i lekkiego wiatru. Po zakończeniu Procesji wszyscy wierni udział wzięli w Eucharystii celebrowanej wewnątrz kościoła przez ks. Krzysztofa Śmigielski w asyście licznej Służby Liturgicznej.

W tym miejscu chcemy wyrazić dużą wdzięczność Opiekunowi naszej Wspólnoty, Księdzu Kanonikowi Tadeuszowi Dzieszko (Proboszczowi tutejszej parafii) za patronat i opiekę nad naszą Wspólnotą Neokatechumenalną. Dziękujemy za wsparcie duchowe dla naszej działalności w kościele ku chwale Boga i wspólnemu pożytkowi.

Tegoroczny nasz udział w obchodach Uroczystości Bożego Ciała w parafii pw. Św. Faustyny Kowalskiej w Chicago, na długo pozostanie w naszej wdzięcznej i radosnej pamięci.

Cały przebieg Procesji Bożego Ciała w parafii św. Faustyny Kowalskiej można zobaczyć na You Tube stronie: St. Faustina Kowalska Parish: https://youtu.be/kOUOtdjIl3E

Przypisy:

  1. Zob. Paweł VI do wspólnot neokatechumenalnych, audiencja generalna, 8 maja 1974, w: ” Notitiae”, 95,96 (1974), s.230

  2. Zob. Jan Paweł II, List Ogniqualvolta, 30 sierpnia 1990: AAS 82 (1990) 1515: cytat: ; Statut Drogi Neokatechumenalnej, art 1, p. 1

Foto: Wes Wojdyla
Gosia Wojdyla
Opr. Gosia Wojdyla