USA: pierwszy od lat nowy lek na odchudzanie dostępny na receptę

Odchudzanie

 

Odchudzanie Jeszcze w 2012 r. na rynku amerykańskim pojawi się nowy lek na odchudzanie o nazwie lorcaserin, opracowany przez firmę Arena Pharmaceuticals – informuje New York Times.

 Specyfik otrzymał pozytywną opinię komitetu doradczego Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).

 

To pierwszy od 13 lat nowy lek na odchudzanie, który będzie dostępny na receptę. Być może wkrótce zapadnie pozytywna opinia także w sprawie innego preparatu o podobnym działaniu o nazwie qnexa, opracowanego przez firmę Vivus.

 

Wspomniane leki budzą jednak wiele kontrowersji. Zostały przedłożone do zatwierdzenia już w 2010 r., ale komitet doradczy FDA w obu przypadkach wydał wówczas negatywną opinię. Badania na myszach sugerowały, że lorcaserin może powodować raka. Tym razem lek uzyskał akceptację po przedstawieniu nowych danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania. 

 

NJT zwraca jednakże uwagę, że nawet eksperci, którzy głosowali za zatwierdzeniem tego preparatu przyznają, iż jedynie w niewielkim stopniu ma on szansę pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

 

Lorcaserin budzi obawy także dlatego, że działa podobnie jak specyfik odchudzający o nazwie fen-phen: w 1997 r. wycofano go z rynku, ponieważ u niektórych przyjmujących go osób powodował uszkodzenie zastawek serca. Arena Pharmaceuticals przekonuje, że w przypadku jej produktu nie powinno istnieć takie zagrożenie ze względu na nieco inną specyfikę jego działania. Dotychczasowe obserwacje nie wykazały uszkodzenia zastawek u osób, u których jest on testowany.

 

 RynekZdrowia.pl