W Arkadach Kubickiego

Spotkania z tańcem i teatrem

Po raz trzynasty w Arkadach Kubickiego oraz w Ogrodach Królewskich Zamku w Warszawie, trwają wspólne spotkania z teatrem, tańcem i muzyką. Te spotkania odbywają się w ramach festiwalu „Królewskie Arkady Sztuki”. Jak co roku tak też i tym razem, jest to „po brzegi” wypełniony czas programem artystycznym z mnóstwem ciekawych i wartościowych wydarzeń z udziałem nietuzinkowych artystów. W repertuarze znalazły się rzecz jasna spektakle polskiego teatru plastycznego oraz recitale muzyczne.

Pierwszy monodram

Jako pierwszy w Królewskich Arkadach Sztuki, można będzie zobaczyć monodram Agnieszki Przepiórskiej aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Będzie to sztuka „Simona K. Wołająca w puszczy”. Krótko mówiąc, jest to historia Simony Kossak. Osoby, która wybrała życie w pełnej harmonii z naturą. To opowieść o determinacji i poszukiwaniu własnej drogi i wierności swoim ideałom.

Monsieur Charlie”

To sztuka utrzymana w konwencji pantomimicznej. Jest tutaj wyraźna stylizacja na nieme kino, które jest pewnego rodzaju hołdem dla Charliego Chaplina. Autorów spektaklu zainspirowały przede wszystkim krótkie etiudy mistrza. Oprawę muzyczną stanowią utwory fortepianowe grane na żywo.

Sąd ostateczny

To wyjątkowa sztuka, reprezentowana przez aktorów Teatru Polskiego w Warszawie.  „Sąd ostateczny” to spektakl oparty na wspomnieniach wojennych słynnej polskiej arystokratki, historyczki i filantropki Karoliny Lanckorońskiej, która była świadkiem mordów na profesorach Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie.

Arkady dzieciom

Dla najmłodszych miłośników sztuki są przygotowane cztery spotkania noszące tytuł „Arkady dzieciom”. Podzielone one zostały na dwie części. W części teatralnej jest opracowany w nowatorski, pełen humoru sposób zinterpretowania bajki o „Czerwonym Kapturku”. Zaś spektakl o tytule „Czarne i białe”, to poetycka sztuka utrzymana w stylu Kabaretu Starszych Panów, odwołująca się do klasyki poezji dziecięcej. Część muzyczną programu dla dzieci stanowią warsztaty noszące tytuł „Dzień Dobry Muzyk”. Są one utrzymane w formie promenadowych koncertów z udziałem publiczności, prowadzone przez skrzypaczkę Monikę Kos- Nowicką.

Recital dla Ewy Demarczyk

Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością także recital poświęcony jednej z najwybitniejszych polskich piosenkarek, z nurtu poezji śpiewanej. Mowa jest tutaj oczywiście o Ewie Demarczyk. Będzie to autorskie wykonanie Anny Sroki- Hryń.  

Festiwal „Królewskie Arkady Sztuki” stanowi płaszczyznę twórczego dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń i pomysłów. Jest to świadoma nić nawiązywania nowych kontaktów, a także narodzin przyszłych działań artystyczno-kulturalnych.

Ewa Michałowska- Walkiewicz