Wyróżnienie dla chicagowskich sportowców szkół średnich

3 czerwca 2017 r. po raz siodmy odbył się w Chicago Bankiet Sportowy, podczas którego wyróżniono polonijnych sportowcow szkół średnich, osiągających znaczące wyniki w sporcie i nauce. Realizatorem programu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych R.P. była organizacja ,,Polonia For Poland”, zaś sponsorem jak zawsze niezawodna Polish Slavic Federal Credit Union.
Sala „Lone Tree Manor” w Niles zgromadziła laureatów, rodziców, trenerów i liczne grono przedstawicieli organizacji polonijnych wśród których znaleźli się: była prezes KPA Irene Moskal, prezes grupy 877 ZNP Marie Roszek oraz Królowa Parady 3 Majowej- Kasia Kolanko.

Obecny był również Konsul Generalny RP, Piotr Janicki , który podzielił się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami sportowymi. Jak wspominał, grał w koszykówkę, a ponieważ większość czasu spędzał na ławce dla rezerwowych, miał czas skupić się na przepisach, żeby ostatecznie zostać sędzią w tej grze.
„-Sportowcem jest być trudno, ale w tym kraju, sport to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również szansa na stypendia, wejście do dobrych uniwersytetów. Sport jest również metoda na to, żeby doskonalić się wewnętrznie. Kreować takie postawy, że oprócz treningu ciała doskonali się umysł. Bo nic tak nie wpływa na człowieka, jak uprawianie sportu”- podkreślił w swoim wystąpieniu.
Życząc młodym sportowcom wytrwałości konsul Piort Janicki zapewnił nasza młodzież, że przy wytrwałej pracy sukcesy na pewno przyjdą.

Na uroczystość przybyli rownież niezwykli goście z Polski. Byli nimi Karol Cierpica – oficer Wojska Polskiego, ktoremu uratował życie w Afganistanie młody zołnierz amerykański, sam płacąc życiem oraz Pawel Piekarczyk , piosenkarz, odznaczony w tym roku przez Prezydenta Andrzeja Dudę medalem Polonia Restituta.
W części artystycznej zaprezentowal sie zespół taneczny Polonia pod kierownictwem Anny Krysińskej oraz przedstawicielki młodego pokolenia artystów polonijnych, Ola Podowski i Paulina Kotarska.
-,, Naszym celem jest nie tylko propagowanie osiagnięć naszej młodzieży w mediach polonijnych.Chcemy również podkreslić nie tylko korzyści zdrowotne wynikajace z uprawiania sportu, ale także finanansowe.W przypadku otrzymania scholarship na wyższą uczelnię za wyniki w sporcie, student nie placi za 4 lata studiow, a to oznacza oszczędnosci rzędu 150- 200 tysięcy dolarów…” – podkreśla inicjator przedsięwzięcia i prowadzący wieczór Boguslaw Niemczewski – absolwent AWF we Wrocławiu,wybitny szachista oraz trener tej gry, zwycięzca turnieju World Open w 2016 roku.
– Jak można otrzymać takie wróżnienie?
-,, Rozsyłamy formy nominacyjne do trenerów 150 szkół średnich w aglomeracji chicagowskiej, zamieszczmy rowniez ogłoszenia o tej akcji w lokalnych mediach polonijnych.Spośród nadeslanych zgłoszen komitet nominacyjny wyłonil siedmiu kandydatow..”

Oto ich nazwiska i osiągniecia: Paul Juda – Stevenson High School w Lincolnshire – jeden z najlepszych gimnastyków w Stanach Zjednoczonych w kat. lat 15 ( 2017). Kristian Havran – East Leyden H.S. w Franklin Park – najlepszy piłkarz w szkole, otrzymal scholarship na Lewis University.
Adrian Górski – Von Steuben H.S. w Chicago, mistrz Chicago Public Schools w pływaniu, najlepszy zawodnik w historii Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych ( 9 medali individualnie w 2013 r.) przyszły student Northeastern University w Chicago.

Claudia Karaluch – Streamwood H.S. – jedna z najlepszych biegaczek długodystansowych w Illinois, member of National Honor Society.

Paulina Kempa – Hersey H.S. w Arlington Hts, jedna z bardziej utalentowanych tensistek.
Filip Kwidzynski – Glenbard East H.S.- uprawia fotball i wrestling osiągając świetne wyniki w obydwu dyscyplinach.
Filip Kempa – Heresy H.S. w Arlington Hts – talent i wielka nadzieja polonijnego tenisa ziemnego.
Należy podkreslić, że większość laureatów to absolwenci polskich szkół. Z pewnością o tych wszystkich sportowcach usłyszymy w niedalekiej przyszłości. Tak było w przypadku nagrodzonej w 2013 roku Olivi Smoligi, ktora na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro zdobył dla USA zloty medal w plywaniu, w sztafecie na 400m.

Elżbieta Berkowicz
Zdjęcia:
-Konsul generalny Piotr Janicki
-Laureaci nagród w otoczeniu rodziny oraz organizatrow bankietu.

Od lewej strony: – Karol Różycki – Prezes Klubu Absolwenta AWF w Ameryce i koordynator światowych Letnich Igrzysk Polonijnych oraz
Paul Juda – w towarzystwie rodziców i siostry; Claudia Karaluch z rodzicami; Kristian Havran z rodzicami;
Bogusław Niemczewski – Prezes PFP i pomysłodawca przedsięwzięcia;Filip Kwidzynski z mamą i siostrą;
Filip Kempa, Agata Kempa;Adrian Gorski z ojcem.

Autor zdj. Andrzej Kentla