ZE LWOWA DO WIEDNIA

Szanowni Państwo,

Symfonię Polonia Ignacego Jana Paderewskiego z Lwowską Orkiestrą Filharmonii Narodowej Ukrainy prowadziłem trzykrotnie: w Berlinie, Szczecinie i Lwowie. Jej wykonanie w każdym z trzech miast/trzech państw publiczność przyjęła entuzjastycznie. Skłoniło nas to do wydania Polonii na CD i płycie winylowej. W 2021 r. Akademia Fonograficzna nominowała nagranie do najważniejszej w Polsce nagrody muzycznej Fryderyk (kategoria: Album Roku Muzyka Symfoniczna).

W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i w Polskim Sanktuarium Narodowym w Wiedniu, na Kahlenbergu, zaplanowano dwa koncerty z okazji 340. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Kahlenbergu.

Z okazji tych rocznic postanowiliśmy wykonać monumentalną Symfonię Polonia Mistrza Paderewskiego 11 listopada w Lusławicach, gdzie żył i tworzył światowej sławy kompozytor – Krzysztof Penderecki, i 12 listopada w Wiedniu, w kościele św. Józefa na Kahlenbergu – wzgórzu nad Wiedniem, skąd w 1683 r. król Polski Jan III Sobieski dowodził wojskami, które obroniły Wiedeń i Europę. Będzie to pierwsze wykonanie Polonii w Austrii.

Celebrating Poland’s Independence Day with Ignacy Jan Paderewski’s Symphony Polonia

(82) Celebrating Poland’s Independence Day with Ignacy Jan Paderewski’s Symphony Polonia – YouTube

Nasze koncerty są protestem przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Dedykujemy je kobietom i dzieciom Ukrainy – cichym bohaterom wojny u naszych sąsiadów.

Foto: Ignacy Jan Paderewski Monument | Sightseeing | Warsaw (inyourpocket.com)

Jan Ignacy Paderewski w wyjątkowy sposób łączy Ukrainę i Polskę: urodził się w Kuryłówce na terenach dzisiejszej Ukrainy, a Polonia miała swe polskie prawykonanie w 1910 r. we Lwowie. Jest hołdem, złożonym przez kompozytora Polakom, walczącym o niepodległość ojczyzny, dlatego jej wykonanie przez współczesnych muzyków Ukrainy jest gestem wyjątkowo pięknym. Znamienne, że ponad sto lat temu Polska, a dziś Ukraina walczy z tym samym agresorem.

Gorąco dziękuję Panom Ambasadorowi dr. Vasylowi Khymynetsowi i Charge d’affaires ministrowi Januszowi Styczkowi za objęcie koncertów honorowym patronatem Ambasad Ukrainy i Polski w Austrii, ks. Rektorowi Romanowi Krekorze i dyrektorowi Centrum w Lusławicach Adamowi Balasowi za udostępnienie przestrzeni dla Polonii.

Dziękuję Paniom dyrektor Monice Szmigiel-Turlej i menadżer Alinie Mazur z Instytutu Polskiego w Wiedniu, za piękną współpracę organizacyjną, a Słuchaczom życzę jak najlepszego odbioru wyjątkowego dzieła.

Prof. Bohdan Boguszewski

 http://psiacademia.pl 

 https://bohdanboguszewski.pl/  

PSI Academia  70-734 Szczecin , ul Krzemienna 40,