Bolesław Chrobry przyszedł na świat w roku 967. Zmarl on natomiast w dniu 17 czerwca 1025 roku. Był to koronowany władca Polska z dynastii Piatowiców ( Piastów). W latach 992–1025, był to prawowity książę Polski, zaś od roku 1025, stał się on królem Polski. W latach 1003–1004, był on księciem Czech posługując się wówczas imieniem Bolesław IV.
Mieszko i Dobrawa wśród poddanych (ryc. Ksawerego Pillatiego, pl.wikipedia.org
Syn Mieszka
Był on synem pierwszego władcy Polski, Mieszka I oraz Dobrawy czeskiej księżniczki. Objął on rządy w 992 roku, wypędzając po śmierci ojca macochę Odę oraz swoich przyrodnich braci.
Ważana była dla niego Polska i jej chrystianizacja
Był on wielkim królem naszego państwa, który ochoczo wspierał potrzebę chrystianizacji całej Polski, a także wspierał on wyprawy misyjne Wojciecha Sławnikowica, biskupa praskiego. Męczeńska śmierć Wojciecha, mająca miejsce w roku 997, stała się powodem do zorganizowania w roku 1000 Zjazdu Gnieźnieńskiego przez Bolesława. Podczas niego właśnie, utworzono polskie arcybiskupstwo w Gnieźnie i Krakowie.
Bolesław I Chrobry wykupuje ciało Świętego Wojciecha z rąk Prusów, fragment Drzwi Gnieźnieńskich około 1170 roku/pl.wikipedia.org
Śmierć Ottona
Po śmierci Ottona III władcy niemieckiego z dynastii Ludolfingów, a mowa jest tu o roku 1002, Bolesław Piastowic znalazł się w konflikcie z jego następcą Henrykiem II. Prowadzili władcy ci ze sobą wojny o panowanie na Połabiu oraz w Czechach. Gdy Chrobry zaanektował Morawy i wywalczył dostęp do Dunaju, podpisały zwaśnione strony pokój w Budziszynie.
Otto II, Registrum Gregorii, c. 983 / en.wikipedia.org/wiki
Znamienny rok 1025
Wiosną 1025 roku miało miejsce wielkie wydarzenie w Polsce oraz w całej Europie. Książę Bolesław z Piastowiców, z czasem zwany Wielkim lub Chrobrym, dopełnił aktu swojej koronacji królewskiej. W ten sposób stał się on pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. Blask królewskiej korony i chwały, zaświtał w życiu Bolesława już w roku 1000, gdy Otton III symbolicznie nałożył mu na skronie swój własny diadem.
„Koronacja pierwszego króla Polski”. Obraz Jana Matejki.//pl.wikipedia.org
Szereg dogmatów
Przypuszczalnie, fakt koronacji Bolesława na króla a tym samym zaistnienia na terenach Polski rodzimego Królestwa Polskiego, miał miejsce w dniu 18 kwietnia 1025 roku, na który to dzień przypadała w roku tym Wielkanoc. Akt ten miał miejsce w Gnieźnie w tamtejszej archikatedrze, ustanowionej jak pamiętamy w 1000 roku.
Był to też akt polityczny, czyniącyzgodnie z wolą polskiego narodu pewnego rodzaju wolę niepodległości i suwerenności młodego Państwa Polskiego. Polskę zaczęto też odtąd określać jako „Królestwo”, co ostatecznie utrwaliła koronacja kolejnego króla Władysława Łokietka, co miało miejsce w 1320 roku.
Katedra poznańska w Złotej kaplicy. Pomnik Mieszka I i Boleslawa Chrobrego, projektu przez Christiana Raucha.
Polska za panowania Bolesława Chrobrego (992-1025). //pl.wikipedia.org
Zdaniem profesora Andrzeja Nowaka
Ważnym jest aby istota jakim było niegdyś Królestwo Polskie, była czczona i podnoszona do godności święta również i w dzisiejszych czasach. Jak mówi pan profesor Andrzej Nowak…Stało się kiedyś tak, że wojska pruskie wykradły z polskiego skarbca insygnia królewskie, które przetopiono na pruskie talary. Warto jest pamiętać o takich faktach historycznych i oby nie były one przestrogą dla nas”…Niezłomny duch Polski, naród polski niepodległy, był też podscycany przez Józefa Piłsudskiego oraz Jana Pawła II. Nie może o tym zapomnieć Polska Polonia całego świata i nasza polska młodzież.
Chrobry w Kijowie, mal. Jan Matejko
Niestety taki mamy w Polsce rząd
Rocznica ta przypadająca równo na rok 2025, nie wzbudziła zainteresowania naszych rządzących. Warto jest jednak wsponieć, iż dwudniową konferencję zatytułowaną „Kulturowe Dziedzictwo Europy w świetle 1000-lecia Królestwa Polskiego”, która miała miejsce w Warszawie w dniach 28-29 marca br.jak nie trudno się domyślećotworzył lider Zjednoczonej Prawicy pan Jarosław Kaczyński. Szkoda, że ta rocznica nie wzbudziła uwagi naszych rządzących. Dlatego też nie było zorganizowania oficjalnych jej obchodów. Słowami prof. Wojciecha Roszkowskiego, należy podsumować, iż „są takie konferencje, których nie można przegapić. Jedynie polityczne nazwiska centro-prawicowej Polski spotkają się na ogromnej debacie z wyżej wsponianej okazji”. Według słów Patryka Jakiego, …”Myślą przewodnią tego bardzo ważnego przedsięwzięcia jest przedyskutowanie zjawiska, które oddziałuje na naszą narodową świadomość społeczną, która oparta była na ogromnym znaczeniu jakie wniosło Królestwo Polskie w życie ówczesnego każdego Polaka”. …”Warto podejmować tego rodzaju inicjatywy w każdym momencie, a szczególnie w takim, jaki mamy dzisiaj czasie, kiedy zbliża się 1000 rocznica pierwszej koronacji polskiego władcy. I jednocześnie, kiedy mamy do czynienia w naszym kraju z taką sytuacją, która może przynieść naszej Ojczyźnie długo oczekiwany przełom….mówił Jarosław Kaczyński.
Podziękowania dla organizatorów
Prezes PiS raz jeszcze podziękował organizatorom tej konferencji i zaznaczył, że otwarcie niniejszego spotkania jest dla niego szczególnym zaszczytem. Konferencja ta miała miejsce w hotelu Verte, mieszczącym się niedaleko warszawskiego Zamku Królewskiego. Warto jest też podkreślić, iż w dniu 12 kwietnia bieżącego roku, o godzinie 12.00 będzie miał miejsce z tej okazji uroczysty „marsz”, na który Polacy- Patrioci wyruszą spod pomnika Kopernika, idąc na Krakowskie Przedmieście.
Fanaberia, Dziwactwa, Cyrk; Szopka wiolo-zwrotka Część I zwrot to wprawo to gdzieś w bok to znów powrót – tam gdzie było dziś na odwrót – próżny głos wszystko w domu skawaliło na prawo klops, na […]
Za czasów pierwszych władców Monety w Polsce pojawiły się już za czasów pierwszych naszych władców. Stało się to przede wszystkim za sprawą handlu i położenia naszego kraju na trasie „bursztynowego szlaku”. W Polsce, z biegiem […]
Starcie polsko-rosyjskie pod Kowlem na Wołyniu w 1863 roku Powstanie styczniowe na ziemiach zabranych – Wikipedia, wolna encyklopedia Powstanie Styczniowe Dzień, o którym warto wspomnieć to 22 stycznia 1863 roku. Wtedy to wybuchło powstanie styczniowe, […]