PART-III
Szanowni państwo, w dzisiejszym materiale polecamy DRÓB według receptur pana majora Krzysztofa Strzębińskiego z Gorzowa Wlkp.
GĘŚ NADZIEWANA
Składniki:
Mała gąska, majeranek, sól, pieprz, ewentualnie jabłka i susz owocowy do nadziania.
Sposób wykonania:
Gąskę wyszorować, oczyścić z piór, osuszyć, natrzeć solą, majerankiem, pieprzem, nadziać suszem owocowym i jabłkami, ułożyć w brytfannie , piec podlewając wyparowanym sosem. Tłuszcz, który się wytopi, zlać oddzielnie, pilnując żeby się nie przypalił, trzeba zaglądać do piekarnika kilka razy. Podawać z kopytkami i czerwoną kapustą, uduszoną w czerwonym winie półsłodkim, najlepiej musującym.
Przepis pochodzi z Kaszub.
,,Geś po wiejsku”
Składniki:
Gęś (młoda), tłuszcz z gęsi, 250 ml śmietany, 15 dag bułki pszennej, 15 dag cebuli, 2 dag masła, 2 – 3 jaja ugotowane na twardo, 10 dag wątrobki z gęsi, natka pietruszki, sól, pieprz i tymianek do smaku.
Sposób wykonania:
Oczyszczoną gęś umyć, odciąć szyję i skrzydła, natrzeć przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na godzinę. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokrajać, usmażyć. Bułkę okroić ze skórki, pokrajać w kostkę, wysuszyć w piekarniku, połączyć z cebulą, zmielonymi jajami i zmieloną wątróbką oraz z posiekaną natką pietruszki, a także śmietaną (150 ml), doprawić, napełnić tuszkę gęsi, zaszyć lub spiąć po angielsku, polać tłuszczem i piec ok. 2 g skrapiając wodą, potem wytworzonym sosem. Pod koniec pieczenia wlać resztę śmietany.
Miękką gęś pokrajać na porcje usuwając częściowo kości, polać odtłuszczonym i doprawionym sosem. Podawać z ziemniakami i surówkami.
Faszerowana perliczka
Składniki
-
1 sprawiona perliczka
-
4 ząbk czosnku
-
kilka gałązek natki pietruszki
-
sól i pieprz do smaku
-
1 kieliszek brandy
-
3 kromki chałki + jeszcze kilka do zagęszczenia sosu
- 1 białko
-
do smaku posiekany świeży imbir
-
2 łyżki pistacji
-
sok z 1/2 cytryny
-
1 roztopiona kostka masła
Sposób przygotowania
1. Perliczkę nacieramy posiekanym czosnkiem, natką, solą, pieprzem oraz brandy. Zostawiamy na noc.
2. Pokrojoną w kostkę chałkę polewamy 3 łyżkami masła i pieczemy na złoto w piekarniku.
3. Ubijamy białko, mieszamy z imbirem, pistacjami, łączymy z chałką. Doprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny i natką.
4. Faszerujemy zamarynowną perliczkę, wkładając nadzienie do środka (najlepiej zrobić to po prostu ręką).
5. Sos powstały podczas pieczenia przelewamy do rondelka i zagęszczamy chałką. W zależności od ilości sosu i tego, jaką chcemy uzyskać konsystencję, dodajemy mniej lub więcej pieczywa.
6. Otwór spinamy dokładnie wykałaczkami, aby farsz nie wypłynął. Pieczemy w 180°C przez godzinę. Od czasu do czasu polewamy roztopionym masłem i skrapiamy brandy.
7. Miksujemy sos i doprawiamy go do smaku imbirem, solą i pieprzem.
Kaczka po poznańsku
Składniki
-
świeża kaczka
-
4 winne jabłka (szara reneta, ligol)
-
2 ząbki czosnku
-
1 łyżka suszonego majeranku
-
sól
Sposób przygotowania
-
Czosnek rozcieramy z solą i majerankiem
-
Dokładnie nacieramy kaczkę z zewnątrz i w środku solą z czosnkiem i majerankiem. Odstawiamy na godzinę w chłodne miejsce.
-
Obieramy jabłka, kroimy w ćwiartki i posypujemy majerankiem , nadziewamy nimi kaczkę. Spinamy tuszkę wykałaczkami.
-
Wkładamy ptaka do brytfanki biustem do góry, podlewamy odrobiną wody, przykrywamy, wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170°C, pieczemy do miękkości i zrumienienia, licząc po 20 min na każde 500 g kaczki.
-
Podlewamy kilka razy powstałym w brytfance sosem. Podajemy z gotowanymi na parze drożdżowymi pyzami i duszoną modrą kapustą.
PART I
ŚWIĄTECZNE DANIA Z KUCHNI MAJORA STRZĘBIŃSKIEGO – Polishnews.com
PART II
ŚWIĄTECZNE POTRAWY Z KUCHNI MAJORA STRZĘBIŃSKIEGO – Polishnews.com