Na Zamku Królewskim w Warszawie
„Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”, w ten właśnie sposób mawiała niegdyś polska szlachta, w odniesieniu do okresu rządów drugiego z królów elekcyjnych z dynastii Wettynów Augusta II Mocnego. Epoka ta kojarzyła się z postępującym rozkładem państwa, o którego interesy nie dbał obcy monarcha. Nowa ekspozycja stała w Zamku Królewskim, przywołuje ducha tego czasu. Redakcja Polish News, została zaproszona właśnie w celu zapoznania się ze wspomnianym okresem.
Saksońska dynastia
Pochodząca z Saksonii dynastia Wettynów, na polsko-litewskim tronie w osobach Augusta II Mocnego i jego syna Augusta III Grubego, nie zapisała się dobrze. „Czasy saskie” otoczone zostały czarną legendą, która spowiła powolny upadek naszego narodowego jestestwa. Rażące błędy polityki zagranicznej Sasów i brak niezbędnych reform wewnętrznych, sukcesywnie doprowadzały do osłabienia autorytetu polskiej władzy królewskiej. Przy okazji narastała korupcja szlachty i jej rozpasanie. Skutkiem tego był narastający kryzys państwa, doprowadzający do upadku Rzeczypospolitej.
Warto pamiętać, że pod względem rozwoju kultury okres saski był niezwykle barwny i warty upamiętnienia. Dlatego też Nasza Redakcja udała się do Zamku Królewskiego w Warszawie, aby tam podziwiać bogato zdobioną fasadę saską od strony Wisły, a także odtworzoną w sposób nawiązujący do epoki saskiej Salę Senatorską. Liczne pamiątki historyczne tak zwane saskie, dokładnie przedstawiają ten miniony czas w naszej kulturowej epoce.
Ewa Michałowska -Walkiewicz