III Światowe Forum Mediów Polonijnych odbyło się 15 listopada 2020. W tym roku wyjątkowo, z uwagi na światową pandemię wirusa Covid 19 dziennikarze polonijni z całego świata mieli możliwość wysłuchania prelekcji jedynie na internetowej platformie komunikacyjnej. Nie zastąpiło to naturalnie niezwykle ważnych kontaktów osobistych i wspaniałej atmosfery jaka panowała na poprzednich dwóch spotkaniach tego typu w Warszawie w 2018 roku i w Krakowie w 2019 roku, ale ważne, że ta cenna inicjatywa przetrwała i że idea wymiany doświadczeń i warsztatów szkoleniowych nie została zaprzepaszczona. Wielkie brawa dla organizatorów i wykładowców.
Radosne twarze przybyłych z całego świata uczestników ubiegłorocznego Forum
Mediów Polonijnych, które odbyło się w Krakowie. Foto: archiwum
W tym roku dzięki możliwościom nowoczesnej technologii internetowej w forum wzięło udział aż 106 przedstawicieli mediów polonijnych (wydawnictw prasowych, portali, blogów, radia i telewizji) z 25 krajów na 5 kontynentach.
Uczestnicy III Światowego Forum Mediów Polonijnych stwierdzili po zakończeniu wydarzenia, że integracja środowisk medialnych poprzez merytoryczną współpracę i podnoszenie umiejętności zastosowania najnowocześniejszych technologii internetowych są podstawową potrzebą mediów polonijnych.
Polacy są wszędzie na świecie a media polonijne odgrywają niezastąpioną rolę.
Obecność mediów polonijnych w kilkudziesięciu krajach świata jest niezmiernie ważna, choć często niedoceniana skraju ojczyźnianym. Oprócz roli informacyjnej media polonijne zajmują niezwykle istotną pozycję w kultywowaniu i popularyzacji polskiej kultury w świecie i upowszechnianiu wiedzy o Polsce i jej historii. Obecnie szacuje się, że poza granicami Polski żyje około 20 mln Polaków, rozsianych na wszystkich kontynentach. W tym kontekście docenienie roli mediów polonijnych powinno być w centrum uwagi polskiego rządu.
Media polonijne odgrywają jedną z kluczowych ról dla przetrwania i rozwijania polskości oraz w sławieniu dobrego imienia Polski i Polaków w świecie.
Dlatego też jednym z postulatów uczestników forum wystosowanych do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Polski jest ustanowienie rzecznika reprezentującego media polonijne w posiedzeniach komisji senackiej i sejmowej do spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą.
Teresa Sygnarek, Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, inicjatorka i współorganizatorka Forum Mediów Polonijnych.
Specjalne podziękowania należą się organizatorom Forum, których reprezentowali: Teresa Sygnarek prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, Dariusz Piotr Bonisławski prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Tadeusz Adam Pilat prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz partnerom Forum: Grupie „ Tipmedia” i Fundacji „Bona Notitia” za merytoryczne i profesjonalne przygotowanie tegorocznego III Światowego Forum Mediów Polonijnych.
Następne takie wydarzenie planowane jest na jesień 2021 w Lublinie. Oby mogło się już odbyć w „realu”.