Marsz Cieni

Marsz Cieni

Nigdy nie zapomnimy

W dniu 14 kwietnia 2024 roku o godz. 15.00, spod dawnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego mieszczącej się przy Alejach Jerozolimskich, wyruszyło ponad 250 osób zrzeszonych w różnych grupach historyczno-rekonstrukcyjnych, aby przejść ulicami Warszawy w XVII Katyńskim Marszu Cieni. Był to oczywiście hołd dla 22 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w Katyniu oraz w innych miejscach polskiej kaźni.

Organizatorzy marszu

Wydarzenie to zorganizował przede wszystkim Instytut Pamięci Narodowej, a także Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.W marszu zorganizowanym w bieżącym roku, wzięli udział patrioci rekonstruktorzy z różnych miast Polski. Marsz oczywiście w milczeniu przeszedł poprzez Trakt Królewski oraz Stare Miasto. Jego finał miał miejsce przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Pomnik ten znajduje się przy ul. Muranowskiej. Wspomniany marsz, poprzedziła msza św. o godz. 12.00, która została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Kilka słów o historii

Wszyscy żołnierze Wojska Polskiego, a także funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, do których w kwietniu 1940 roku Rosjanie strzelali w z pistoletu marki Walter w tył głowy, do końca swoich dni pozostali wierni Polsce a przez nas współczesnych nie mogą zostać zapomniani. Pamięć o sowieckiej zbrodni katyńskiej, dla Polaków prawdziwych patriotów jest wciąż żywa.

Przez centrum Warszawy

Coroczny przemarsz przez centrum stolicy w ciszy i skupieniu, jak zwykle wzbudzał ogromną refleksję o tych, którzy jako żołnierze wojny obronnej z 1939 roku, a później jeńcy sowieccy, nie powrócili już nigdy do swoich domów, ponieważ zostali oni zamordowani i zakopani w katyńskich dołach.

Nie udało się komunistom

Komuniści przez długie lata jak tylko mogli najskuteczniej chcieli zwalczać ich pamięć. Ale my wciąż pamiętamy i chociażby na tajnych kompletach po żałosnych reformach Nowackiej, będziemy o tym uczyć nasze dzieci.

Ewa Michałowska- Walkiewicz