Bractwo Rycerskie z miasta Szydłów, zaprosiło redakcję Polish News, na rekonstrukcję wydarzenia historycznego, jakie przed wiekami miało miejsce w Malborku. A było to tak. Z nastaniem wiosny 1457 roku, źle opłacane przez Krzyżaków wojska najemne strzegące zamku w Malborku, rozpoczęły pertraktacje z polskim królem Kazimierzem Jagiellończykiem, synem Władysława Jagiełły. Pertraktacje te, dotyczyły sprzedaży Koronie Polskiej miast oraz twierdz i zamków, dotychczas posiadanych przez Krzyżaków.
Za kwotę 190 000 złotych węgierskich, odkupiono zatem zamek w Malborku, Tczewie oraz zakupiono całą Iławę. Dnia 8 czerwca 1457 roku, wojska polskie wkroczyły do twierdzy malborskiej, jako do swojej własności. Stolica państwa krzyżackiego, została wówczas przeniesiona do Królewca.
1457 rok
W sierpniu 1457 roku, doszło do ofensywy zakonu krzyżackiego, z zamiarem odbicia utraconych zamków, od Polaków. Rozwiały się wówczas nadzieje Polaków, o szybkim zakończeniu konfliktu polsko-krzyżackiego. Siły militarne zakonników z czarnym krzyżem na płaszczach, skierowane zostały do Prus Dolnych. W tym samym czasie, gdy wojska krzyżackie będące pod dowództwem Henryka von Plauena, dokonały rozbicia wojsk Rzeczpospolitej pod Sępopolem, armia krzyżacka, pozostająca pod dowództwem Bernarda Szumborskiego, skierowała się w stronę Malborka. Szumborski, był wielkim dowódcą i militarnym strategiem pozostającym na usługach zakonników. W dniu 28 września roku 1457, polscy mieszkańcy tego miasta, podstępnie oddali zakonnikom Malbork.
Obrona zamku
Zamek malborski, broniony był przed nawałą Polaków, przez najemnika zakonników Oldrzycha Czerwonkę. Został on jednak otoczony przez siły polskie i krwawo stłumiony. Jednak Krzyżacy, sukcesywnie pustoszyli ziemie polskie zdobywając Chełmno, a także Starogród, Jesienią roku 1457, kilkutysięczne pospolite ruszenie z Wielkopolski dotarło pod Malbork, dotkliwie utrudniając dostawy żywności dla Krzyżaków. Jednak Szumborki, potrafił zdobyć wszelkie zaopatrzenie dla zakonników, podbijając ziemie czeskie. Tym samym, oblężenie Malborka, zostało przesunięte w czasie. Dowództwo nad obroną Malborka, polski król przekazał Ściborowi z Ponieca.
Wiosna roku następnego
Wiosną roku 1458, król Polski uzyskał zgodę sejmu, na wysłanie pospolitego ruszenia na odsiecz Malborkowi. Armia polska, obradowała nad wszelką strategią militarną, na Kujawach. Polacy dotarli pod mury Malborka, dnia 10 sierpnia. Jednak brak zdecydowania i precyzji w działaniu armii polskiej, a także zbyt mała liczba armat użytych przy obleganiu miasta, nie dały Polakom upragnionego zwycięstwa. Z powodu niepowodzenia, polskie pospolite ruszenie zaczęło udawać się do swoich domów. W październiku doszło do podpisania 9-miesięcznego rozejmu z Krzyżakami.
Po rozejmie
Krzyżacy ponownie rozpoczęli oblężenie zamku, po wygaśnięciu rozejmu. Głównodowodzącymi ze strony polskiej armii, zostali Jan Kościelecki i Prandota Lubieszowski. Król polski, nie był w stanie wystawić znacznej armii z powodów toczących się sporów z możnowładcami. W listopadzie, ponownie podpisano 2-miesięczne armistycjum. Rozpoczęły się wówczas negocjacje z zagranicznymi władcami. Zakon krzyżacki, zdobył szybko poparcie Jerzego z Podiebradów, obawiającego się polskiego króla, że ten będzie rościł pretensje do czeskiego tronu.
Rok 1460
Polacy w sierpniu roku 1460, ponownie rozpoczęli oblężenie Malborka. Odcięto wówczas całe miasto, od dostaw żywności i wszelkich potrzebnych produktów. Blokowano też ruch na rzece Nogat. Dnia 5 sierpnia 1460 roku, miasto Malbork poddało się siłom polskiej korony. Na śmierć skazano nawet burmistrza miasta, który wspierał Krzyżaków, w ich krwawych poczynaniach względem Polaków. Był on głównym sprawcą zdrady i oddania zakonowi miasta. Po 34 miesiącach toczonych walk, Malbork ponownie był całkowicie w rękach polskich.
W dniu 10 sierpnia 1460 roku, na zamku Malbork fetowano zawieszanie polskich flag.
Grupa Rycerstwa z Szydłowa, zaprosiła redakcję Polish News, na zrekonstruowanie tej znaczącej w naszej historii ostatecznej walki polsko-krzyżackiej.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
[email protected]