Piramidy w Polsce

Piramidy w Polsce

Niekoniecznie MUSIMY jechać do Egiptu

Najstarsze megalityczne budowle przypominające piramidy w Polsce usytuowane są na Kujawach w tak zwanym Gaju Stolarskim. Badacze historycznie wysnuli tezę, że grobowce te mają około ponad 5500 lat. Fakt ten oznacza, że zostały one wzniesione około 1000 lat wcześniej niż Północna Piramida w Dahszur. Co jest w tej historii najciekawsze, kujawskie piramidy są owiane gęstą aurą tajemnicy. Do dzisiaj naukowcom nie udało się ustalić, kto został pochowany w komorach grobowych tych piramid. Najprawdopodobniej spoczęli tam pierwsi władcy Kujaw, lub jacyś przybyli tam nieznajomi ważni goście

Piramidy w Polsce

Mają te piramidy kształt trójkąta albo lekko wydłużonego trapezu. Najbardziej okazałe z piramid polskich mierzą nawet ponad 100 metrów długości. Ich wierzchołki sięga do 5 metrów. Zostały one usypane z tysięcy ton ziemi, które zostały połączone z ogromnymi głazami. Starożytni mieszkańcy Kujaw kim by oni nie byli, nie mieli najmniejszego problemu z pozyskaniem surowca do budowy piramid. Na tych terenach licznie występowały bowiem nagromadzone kamienie polodowcowe.

Niektóre są już bardzo zniszczone

Warto zaznaczyć, że w dobie dzisiejszej w kilku przypadkach mówimy o pozostałościach piramid. Na przestrzeni dziejów, kujawskie obiekty były sukcesywnie niszczone w celu pozyskania kamieni do kolejnej budowli. Surowiec z grobowców posłużył nawet do budowy drogi, prowadzącej do Izbicy Kujawskiej.

Piramida w Rapie

Inna ważna piramida wybudowana w Polsce, znajduje się w Rapie leżącej w województwie warmińsko-mazurskim. Grobowiec ten położony jest na Rysim Bagnie, blisko granicy polsko-rosyjskiej. Jest to stosunkowo młoda budowla, gdyż została ona tam usytuowana w XIX stuleciu.

Na polecenie

Budowla ta została wzniesiona, na szczególne zlecenie barona Friedricha von Fahrenheida. Był on podróżnikiem, a także mecenasem sztuki, a jednocześnie miłośnikiem kultury i historii egipskiej. Wzniesienie dla niego piramidy, włciwie nie było czymś bardzo kosztownym, ponieważ uchodził on za najmajętniejszego mieszkańca Prus Wschodnich. Wspomniany baron, zadecydował o wybudowaniu wspomnianej piramidy w 1811 roku, po śmierci swojej trzyletniej córki. W jego mniemaniu, tym sposobem zapewnił on dziewczynce nieśmiertelność. Wraz z ciałkiem córeczki, złożył on do grobu na wzór faraonów, mały skarbczyk oraz zestaw cennych olejków zapachowych. W ten sposób powstał 16-metrowy obiekt, wzniesiony na podstawie kwadratu o 10-metrowym boku. Z biegiem czasu, w grobowcu tym spoczęli kolejni przedstawiciele rodu, do którego należał Friedricha von Fahrenheida.

Lata pożogi wojennej

W czasie II wojny światowej, wojska radzieckie bardzo zdewastowały piramidę. Ale przy okazji, dokonano wówczas niebywałego wprost odkrycia. A mianowicie, spoczywające w piramidzie ciała rodziny barona, nie uległy rozkładowi mimo, że nie były one mumifikowane. Według starej legendy, okoliczni mieszkańcy twierdzą zgodnie, że spoczywający tam zmarli rzucają klątwę na całą okolicę. Podobno właśnie dzięki nim pewnego razu wyginęło cale ich bydło. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, mieszkańcy Rapy sprowadzili szamana z Afryki, który zwłokom pochowanym w grobowcach obciął głowy. Piramidzie tej przypisuje się nadnaturalne właściwości. Jak zbadano kumuluje ona energię z wnętrza ziemi dlatego też, zakłóca ona tamtejsze pole magnetyczne. Mimo jej położenia w środku gęstego lasu, wokół piramidy nie występują żądne owady.

Grobowiec widoczny zza nowego ogrodzenia /pl.wikipedia.org

Piramida w Różanowie

Kolejny grobowiec mający wygląd piramidy, znajduje się w Różanowie na Opolszczyźnie. Obiekt ten wzniesiono w 1780 roku na polecenie Augusta Freiherra von Ebena und Brunnena. Był on właścicielem tych terenów. Baron ten był zawołanym egiptologiem, a jego życzeniem było aby członkowie jego rodziny chowani byli jak królowie Egiptu. Piramidę wzorowano na grobowcu Cheopsa w Gizie. Zaprojektował ją Karl Langhaus, twórca berlińskiej Bramy Brandenburskiej. W latach 1780-1830 w piramidzie w Różanowie, spoczęło 28 przedstawicieli rodu von Ebenów. Tym razem zwłoki były zmumifikowane.

Niekiedy właśnie w Polsce stawiano w kształcie piramid pomniki i ważniejsze obeliski sądząc, że właśnie one na pewno przetrwają próbę czasu. Taki pomnik znajduje się w Wieliczce, zwyczajowo zwany jest on „egipskim”.

Ewa Michałowska -Walkiewicz