Polish News na spotkaniu ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów
Walki o Kielce
Redakcja Polish News, została zaproszona przez członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, na pokaz uzbrojenia żołnierzy Wojska Polskiego biorącego udział w walkach o Kielce podczas II wojny światowej. Na spotkaniu tym mogliśmy jeszcze posłuchać wielu ciekawych opowieści dotyczących tego okresu.
Komunikat radiowy
W dniu 1 września 1939 roku, mieszkańcy Kielc o wybuchu wojny dowiedzieli się o godzinie 5.45 z komunikatu Polskiego Radia. Już następnego dnia miasto to było dotkliwie bombardowane przez niemieckie samoloty. W następnym dniu jak dowiedzieliśmy się na wspomnianym spotkaniu, do miasta dotarła fala uchodźców cywilnych z okolicznych miejscowości, dodatkowo przyczyniając się do ogromnego zamieszania.
Obrona miasta
.Początkowo obronę miasta organizował ppłk. Aleksander Idzik, będący zastępcą dowódcy 4. Pułku Piechoty Legionów, stacjonującego właśnie w Kielcach. Wieczorem dnia 3 września 1939 roku, przybył do Kielc pułkownik dypl. Kazimierz Glabisz, oficer do zleceń Naczelnego Wodza. Miał on ze sobą rozkaz natychmiastowego zamknięcia szosy Kraków-Warszawa. Fakt ten miał osłonić koncentrujące się obwody Armii „Prusy”, oczywiście przed atakiem Niemców.
4 Pułk Piechoty Legionów w Kielcach
W dniu 4 września 1939 roku, polskie oddziały 4 Pułku Piechoty Legionów oraz formowany w Kielcach 154. Pułk Piechoty, zostały wycofane z granic miasta, by blokować szosę krakowską w rejonie pobliskiej Dąbrowy. Następnego dnia, do miasta próbowały wkroczyć oddziały niemieckiej 2. Dywizji Lekkiej, będącej pod rozkazami gen. Georga Stumma. Polski pułkownik Wacław Wilniewczyc sformował szybko swój oddział z żołnierzy wycofujących się przez Kielce. W okolicy Kadzielni, tym sposobem zorganizował obronę miasta.
Polscy obrońcy
Żołnierze „obrońcy’, wsparci przez pułkownika Glabisza samochodami pancernymi i artylerią stoczyli tam właśnie całodzienny bój, ponosząc przy okazji duże straty. Wieczorem obrońcy wycofali się z miasta.
Atak na polskie pozycje
Gdy Kielce zostały zajęte przez Niemców, wrogie wojska rozpoczęły atak na polskie pozycje. Pod Dąbrową agresor natknął się na zaporę przeciwczołgową i pod ostrzałem polskiej artylerii pospiesznie wycofał się, z zajmowanej pozycji. W przeciągu kilku godzin nieprzyjacielskie czołgi zaatakowały jednak polskie pozycje. W wyniku ostrzału trwającego do samego wieczora i znaczącej przewagi sprzętowej, agresor niemiecki zdołał przejąć kontrolę nad blokowaną przez Polaków szosą prowadzącą do Warszawy. Podpułkownik Idzik z częściami 1 i 2 batalionu 154. Pułku Piechoty pozostał w lesie po wschodniej stronie bronionej szosy.
Silny ogień wroga
Wkrótce Niemcy skierowali silny ogień artylerii na miasto Kielce, a od strony Zagnańska pojawiły się niemieckie czołgi, zmuszając tym samym obrońców do kapitulacji. Miasto zostało ostatecznie zajęte przez Wehrmacht. Niemiecka okupacja Kielc trwała do 15 stycznia 1945 roku.
Redakcja Polish News bardzo dziękuje Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów za zaproszenie na tę bardzo ciekawą imprezę.
Ewa Michałowska- Walkiewicz